BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament
Guvernul Veștea a primit doar 189 voturi, față de cele 233 necesare pentru a fi învestit, au declarat surse. George Simion și AUR, de ale căror voturi depindea soarta cabinetului susținut de PSD, au părăsit sala, un gest care a părut să îi ia prin surprindere pe premierul desemnat și pe social-democrați.
Urmărește LIVE evenimentele politice ale zilei:
Ora 23.37: Învestirea Guvernului Veștea a fost respinsă prin vot, înregistrând doar 189 de voturi pentru și 23 contra, potrivit surselor G4Media.
Ora 23.29: Adrian Veștea:
- Am tratat acest aspect cu responsabilitate. Sunt 47 de zile de când a picat Guvernul, sunt proiecte importante care nu mai pot aștepta: PNRR, OCDE, SAFE
- Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă prin vot uninominal
- Îmi pare rău că nu s-a putut materializa această provocare
- Nicușor Dan știa că ați vorbit cu AUR? Nu am avut această însărcinare din partea președintelui
- Este dcizia lor că au refuzat să voteze. Fiecare partid politic a decis
- La AUR am fost datorită unei invitații. La USR nu am avut niciodată o invitație
- Am avut discuții cu PSD
- Eu am conștiința împăcată, mi-am făcut datoria
- Am vorbit cu toate partidele parlamentare care mi-au solicitat acest lucru
Ora 23.25: Au fost exprimate doar 207 voturi în total, potrivit surselor G4Media. Prin urmare, Guvernul Veștea nu a trecut de votul Parlamentului
Ora 23.14: Sorin Grindeanu a ieșit din sală și face declarații:
- PSD a înțeles responsabilitatea acestui vot, de a oferi României un guvern stabil
- PSD a votat, toți parlamentarii, vom vedea rezultatul votului.
- Vreau să-l felicit pe Adrian Veștea că a acceptat să intre în această bătălie. Un om care a dorit binele, care își dorește binele. Nu vreau să vorbesc la trecut
- Sunt alții care n-au fost prezenți a vot. Stând pe funcții fac pe moraliștii. E treaba românilor să-i judece pe cei care pun mai presus funcțiile lor
- PSD nu fuge de răspundere. În PSD e democrație, fiecare membru poate să emită părerile, dar PSD acționează ca o echipă. Dacă președintele ne va chema mâine, PSD nu fuge de responsabilitate
Ora 22.40: În timp ce începe votul în Parlament, George Simion anunță pe Facebook că Guvernul Veștea/Nicușor a căzut la vot:
Ora 22.40: A început votarea Guvernului Veștea:
Votul este secret cu bile: bila albă în urna albă și bila neagră în urna neagră înseamnă vot pentru, bila albă în urna neagă și bila neagră în urna albă înseamnă vot împotrivă
Ora 22.20: Mohammad Murad (AUR), a ieșit și el din sala de vot și a declarat că ”e trist că nu l-a putut convinge pe George Simion să voteze guvernul”
Ora 22.19: Toți parlamentarii AUR au ieșit din sală după discursul lui George Simion despre trădători, potrivit reporterilor G4Media
Ora 22.12: Liderul AUR, George Simion:
- De 35 de ani ați fost la conducere, de 35 de ani în România trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat în banal, în cotidian
- De 35 de ani trădarea a fost la ordinea zilei, ni s-a promis din aceste bănci prosperitate și România a ajuns pe ultimul locul în toate topurile
- Ni s-a promis libertate și democrație și România a ajuns singura țară din UE unde sunt anulate alegerile
- Parlamentul și politica au devenit sinonime cu trădarea
- Trebuie să ne croim alt viitor. Nu mai puteam sta cu coloana îndiotă sî fim conduși de niște trădători, trebuie să stăm drepți, să stăm în picioare demni și mândri de ce am fost
- Nu voi obliga niciun coleg să voteze într-un fel sau altul, însă eu și noi toți care nu suntem trădători părăsim această sală
- AUR nu trădează și există o majoritate a românilor care nu trădează
Ora 22.08: Petrișor Peiu (AUR):
- Începând cu sfârșitul lunii februarie a început un război în Iran. Imediat România a aflat cât de vulnerabilă este, cât de firavă e economia și cât de expusă unei crize
- Azi România rezistă și nu intră în incapacitate de plată doar pentru că nu e o criză internațională
- Citind programul de guvernare am dedus că nu au înțeles că trecem printr-o criză profundă
- Ne cer să-i votăm ca să aplice exact aceleași măsuri ca Guvernul care a fost demis
- Avem și o criză politică odată ce nu se poate constitui o majoritate stabilă. Răspunsul la o criză politică e transparența majorităților. Când se încearcă croirea de majorități obscure prin diferite unghere, nu se va reuși
- Ni se spune de premierul desemnat cuvânt reconciliere, dar un singur partid e îndepărtat de la dreptul de a participa la guvernare chiar de către președinte. Ce reconciliere e aia?
Ora 21.59: Natalia Intotero vorbește din partea grupului PSD:
- E un executiv echilibrat, format din profesioniști, cea mai bună variantă pentru momentul actual
- Multinaționalele nu vor mai fi protejate în detrimentul firmelor românești
- Românii nu vor mai îngroșa rândurile șomerilor doar pentru că așa vor unii și alții
- Vor deveni o tristă istorie comparațiile între clasele sociale
- Nu vrem să mai auzim că unii sunt grași și ținuți în spate de alții mai slabi și nici că unii merită să moară
- De ce susținem Guvernul Veștea? Mâine se împlinește un an de când românii se zbat să iasă din valul disperării provocat de măsuri succesiv arbitrare
- 2 mil de români au votat PSD, 1,6 mil AUR, 1,4 mil PNL, aproximativ 1 mil USR și peste 3 mil au optat pentru alte partide
- Am lăsat orgoliile deoparte pentru un calcul matematic simplu: România are nevoie rapid de un guvern funcțional
- Azi se vede clar prin acest vot cine susține România și cine o trădează
Ora 21.46: Adrian Veștea prezintă programul de guvernare:
- Problema e criza de încredere între cetățean și stat
- Misiunea acestui guvern e să reconstruim această încredere
- Dacă îmi veți acorda votul obiectivul meu principal ca premier va fi să contribuim împreună cu președintele țării la un proiect comun de reunire
- Avem nevoie de mai puțină dezbinare
- Avem nevoie urgentă de stabilitate și de un guvern cu puteri depline. reforme care trebuie continuate, investiții care nu mai suportă întârziere
- Acest guvern va continua investițiile comunităților locale și marile proiecte de infrastructură
- Vom dezvolta programe de sprijin a menținerii identităților minorităților naționale (de menționat că 15 din cei 17 deputați ai minorităților ar urma să voteze Guvernul)
- Știu că acest guvern e și rezultatul unui compromis politic. Într-o democrație matură, compromisul nu e un semn de slăbiciune, e o dovadă a responsabilității
- N-am căutat răspunsuri de partid, răspunsuri ideologice, am căutat răspunsuri pentru această țară
- Oamenii au nevoie de stabilitate, predictibilitate, de un stat care își respectă cuvântul
- Țara noastră e în criză și nu ne mai permitem să o ținem blocată și dacă ieșim din sala asta fără Guvern, înseamnă dezastru pentru țară
Ora 21.40: Deputatul Mohammad Murad (AUR) a anunțat la Antena 3 că el va vota guvernul Veștea
Ora 21.38: Se intonează imnul de stat
Ora 21.36: A început ședința plenului reunit al Parlamentului în care urmează să fie votat Guvernul Veștea. Ședința este condusă de către președintele Senatului, Mircea Abrudean (PNL), și președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu (PSD).
Ora 21.37: Ilie Bolojan:
„Ceea ce au făcut cei care au depus lista de guvern e o formă de abuz. E folosirea numelui unui partid care, așa cum am notificat conducerea Parlamentului, nu e susținut de PNL. E o încălcare a Constituției pentru că nu e clar care e compoziția politică a guvernului. Va naște probleme într-o posibilă remaniere. Noi am cerut conducerii camerelor să corecteze rapid aceste date, să elimine orice referire la PNL. E un abuza ce s-a făcut”
Ora 21.35: Kelemen Hunor face declarații înainte de a intra în sala de plen. Liderul UDMR spune că, dacă nu trece Guvernul Veștea, Uniunea ar vota un guvern minoritar PSD și crede că așa ar face și PNL.
Kelemen Hunor a precizat că parlamentarii UDMR vor ieși din sală în momentul votului
Ora 21.30: Liderul PSD, Sorin Grindeanu, apare public pentru prima dată astăzi, ca să intre în sala de plen: „Îmi doresc să existe un guvern”
Ora 21.28: Varujan Pambuccian anunță că 15 din cei 17 membri ai Grupului minorităților vor vota guvernul Veștea
Ora 21.24: În curând începe ședința plenului reunit al Parlamentului. Deocamdată în sală și parlamentari AUR, între care Mihail Neamțu, George Becali, Mugur Mihăescu, Ramona Bruynseels.
Ora 21.14: Declarații Ilie Bolojan după ședința de Guvern:
- Se finalizează a treia renegociere privind PNRR
- Colegii noștri au reușit să păstreze cele peste 13 miliarde euro ca granturi. Până la finalul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro
- Comisia Europeană a acceptat ținte mai reduse pentru proiectele care nu pot fi realizate
Ora 19.35: George Simion face declarații:
- Cred că e un pas spre normalitate ca al doilea partid politic dn parlament și prmul în preferințele românilor să fie consultat
- Avem niște restricții din partea președintelui ca să nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Guvernul veștea
- Nicușor Dan a zis în 6 mai că nu e de acord ca un guvern să treacă cu voturile AUR și catalogările că nu am fi prooccidentali
- Așteptăm clarificări din partea lui Nicușor Dan până la ora 21.30
- Altfel, dacă nu se va ajunge la votarea lui Veștea premier, e nevoie ca țara să fie condusă
- Călin Georgescu are dreptate, la cum s-a comportat până acum nicușor Dan trebuie suspendat. Vom merge mai departe cu procesul suspendării dacă nu revenim la respect pentru toate forțele politice
- AUR nu are mandat altul decât să ieșim din sală în momentul votului
- Dacă până la ora 21.30 se întâmplă lucrurile cerute de noi: pe 6 mai președintele ne-a spus că nu putem să luăm parte la guvernare, cred că a fost o afirmație eronată și emițătorul acesteia trebuie să revină cu clarificări
- Nu vreau să fiu căutat, înțelegem ierarhia instituțională, dar în spațiul public sunt necesare niște lucruri
Ora 19.27: Adrian Veștea a ieșit din sediul AUR și face declarații:
- Am discutat o serie de măsuri economice dorite de AUR. I-am asigurat de toată disponibilitate pentru toate aspectele care nu vor avea impăact economic în așa fel încât să le pot include. Am deschidere pentru orice solicitare care poate duce la o mai bună guvernare, la implementarea reformelor
- În această seară, vom merge la învestire și vom solicita ca parlamentarii care în aceste zile au fost informați de programul de guvernare să-și exprime votul
- Nicușor Dan știe că ați negocviat cu AUR? Eu am un mandat de a alcătui un Guvern
Ora 19.19: Deputatul AUR Muhamad Murad, ieșit la o țigară în curtea sediului AUR, le-a spus jurnaliștilor că se discută despre programul de guvernare cu Adrian Veștea. Întrebat dacă a reușit Veștea să-i convingă, Muhamad Murad a răspuns: „Încă nu”
Ora 19.16: Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu: Eu mă retrag din prim-planul vieții publice dacă AUR votează guvernul Veștea
Ora 19.08: Marian Neacșu face declarații de presă:
- Nu cred că se va discuta despre preluarea AUR în funcțiile guvernamentale. Suntem într-o procedură deja în desfășurare pentru învestirea Guvernului
- AUR este partidul alături de care am inițiat și votat o moțiune de cenzură
- Despre numirea unui reprezentant AUR la șefia Senatului: În politică nimic nu e exclus
- AUR va primi funcții la instituții guvernamentale? Din datele pe care le aveam până la prânz nu s-a pus în calcul o astfel de variantă
- În primul rând trebuie să avem un guvern, în al doilea rând să aibă o majoritate parlamentară
- Cum vă veți simți dacă veți fi votat de AUR? Eu personal nu am nicio problemă
- Mi se pare corect și logic ca premierul desemnat să discute cu toate partidele
- Ce s-a schimbat de la declarația lui Sorin Grindeanu că nu veți face un guvern cu AUR? Eu cred că s-au schimbat foarte multe lucruri. Scopul fundamental este să învestim un guvern, în orice formă putem
- De ce e nefrecventabil AUR?
- De când a devenit AUR un partid proeuropean și prooccidental? Eu cred că noi, românii, suntem toți proeuropeniși proocidentali
- AUR nu va fi la guvernare
Ora 16.51: Adrian Veștea, premierul desemnat de Nicușor Dan, a anunțat că merge la negocieri cu AUR, așa cum i-a cerut George Simion:
„Sunt un om al dialogului și al consensului.
Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion.
Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a scris Veștea pe Facebook.
Ora 16.34: Aviz favorabil la limită pentru Monica Anisie la Educație: 22 voturi pentru, 18 voturi împotrivă, 3 abțineri. Parlamentarii AUR au ieșit din sală în momentul votului.
Ora 16.31: PSD ia în calcul să amâne votul programat pentru luni seara în Parlament, după ce George Simion a anunțat că nu votează Guvernul dacă Adrian Veștea nu vine la consultări cu AUR.
Ora 15.04: Ministrul desemnat al Apărării, Sorin Cîmpeanu, a primit Aviz favorabil cu 19 voturi pentru, 12 voturi contra și o abținere
Ora 15.02: Ministrul desemnat al Transporturilor, Cristian Pistol, a primit Aviz favorabil cu 18 voturi, 7 împotrivă și 3 abțineri
Ora 14.36: George Simion a declarat luni că AUR nu va vota guvernul Veștea dacă votul are loc în această seară, dar s-a arătat dispus să negocieze dacă Adrian Veștea își asumă transparent nevoia ca AUR să fie parte a coaliției guvernamentale. ”Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. Îl așteptăm la sediul partidului pe dl Veștea, îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu. Să spună Nicușor Dan dacă parlamentarii AUR sunt extremiști. În AUR nu există trădători. Fac apel la Veștea să-și depună mandatul sau să amâne votul și să vină să discutăm”.
Declarații George Simion:
Diseară, dacă va exista un vot, pentru această guvernare cu un premier care nu a venit să ne ceară susținerea. A zis să o facem noi din patriotism, dar trebuie să ne aducă argumente. Dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va benefocia de voturile AUR. (…)
Am primit mesaje multe de la colegii mei care au fost abordați din diferite părți ale eșichierului politic pentru votul lor într-un sens sau altul. Li s-au promis avantaje. (…) Îl așteptăm la discuții pe domnul Veștea, pe domnul Nicușor Dan.
Dacă votul e diseară, noi vom ieși din sală. Fac apel și la domnul Veștea să-și predea mandatul, pentru că nu va trece. Nu va avea 233 de parlamentari, nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală. Îl aștept diseară până la ora 20.00 la sediul nostru. A mai avut discuții cu colegii noștri la Vila Lac, a discutat cu domnul Murad, care i-a spus că sunt necesare măsuri pentru antreprenoriatul românesc.
Noi suntem deschiși să punem umărul, că acum am scăpat de aceastîă etichetă falsă de extremiști.
Ora 14.18: Bogdan Ivan: „Sunt agnostic din punct de vedere tehnologic”
Ora 14.09: Dan Motreanu, prim-vicepreședintele PNL: În spațiul public au apărut în ultima perioadă afirmații potrivit cărora actualul Guvern ar avea în componența sa Partidul Național Liberal. Aceste interpretări sunt eronate și ignoră atât realitățile politice, cât și deciziile statutare adoptate de Partidul Național Liberal.
Ora 13.56: Gigel Știrbu (PNL): Guvernul Veștea a murit înainte de a se naște nu din cauza opoziției, nu din cauza adversarilor politici. Ci din cauza unei realități pe care nimeni nu o poate negocia și nimeni nu o poate cumpăra: matematica parlamentară. Las aici aceasta analiza,pentru ora 21.30! Sa vedem dacă am dreptate!”, a scris Gigel Știrbu pe facebook.
Ora 13.53: Alina Gorghiu, propusă vicepremier în Guvernul Veştea din partea aripii puciștilor din PNL, a declarat luni, după expirarea ultimatumului dat de conducerea PNL de a demisiona, că rămâne în partid şi va contesta în instanţă, transmite Agerpres.
Ora 13.50: Audierea ministrului propus la Apărare, Sorin Câmpeanu:
Ora 13.35: Încep audierile ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare:
Ora 13.34: Bogdan Ivan (PSD), propus ministrul Energiei, a primit Aviz pozitiv cu 35 pentru, 17 împotrivă și 1 abținere
Ora 13.14: Parlamentarii AUR din Comisia de Administrație au ieșit din sală la momentul votului pentru ministrul desemnat Romeo Lungu. Aviz negativ al Comisiei pentru Lungu
Ora 13.10: Parlamentarii AUR din Comisia de Agricultură au ieșit din sală la momentul votului pentru ministrul desemnat Florin Barbu. Florin Barbu a primit aviz favorabil
Ora 12.47: Parlamentarii AUR vor ieși din sală la votul din comisii pentru miniștrii propuși, au declarat pentru G4Media surse politice
Ora 12.36: Europarlamentarul AUR Gheorghe Piperea a declarat că Adrian Veștea a vrut să ia voturi ”la bucată” din AUR. Postarea lui Piperea pe facebook:
”Premierul desemnat Veștea, care speră să fie investit mâine pe motive de patriotism (??!), a făcut o majoră greșeală de strategie.
A încercat și încearcă să convingă “la bucată” parlamentari AUR pentru a-l vota. Asta înseamnă, în primul rând, lipsă de politețe instituțională și desconsiderare pentru un partid votat de 2 milioane de oameni. Exact ceea ce a făcut Nicușor când l-a desemnat: nu a mai consultat partidele, chit ca asta înseamnă încălcarea Constituției. Așadar, dacă trece de Parlament, guvernul Veștea pleacă la drum cu două ghiulele de picior. Nu va ajunge prea departe. În 6 luni se stinge”.
Ora 12.34: Transmisie LIVE de la audierea lui Bogdan Ivan (PSD), propus ministrul Energiei:
Ora 12.05: Au început audierile în Parlament. Vezi mai jos audierea lui Romeo Lungu, omul lui Marcel Ciolacu propus la Ministerul Dezvoltării:
Ora 11.28: PNL a cerut suspendarea ședinței Birourilor Permanente Reunite ale Camerelor Parlamentului din cauza prezenței abuzive a denumirii „PNL” pe lista membrilor guvernului propus de Adrian Veștea, potrivit unui comunicat al partidului.
”Înscrierea în dreptul prim-ministrului desemnat a denumirii „PNL” ca apartenență politică este falsă, abuzivă și afectează grav componența politică a Guvernului. Reamintim că PNL a decis să nu participe la nicio guvernare împreună cu PSD și nici nu a nominalizat vreun membru al partidului pentru a face parte din guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea. Am constatat astfel că, prin depunerea listei guvernului în forma prezentată, sunt încălcate cel puțin două decizii ale CCR: Decizia nr. 85/2018 și Decizia CCR nr. 67/2021. Pentru ca lista membrilor guvernului propus să fie constituțională, din această listă trebuie exclusă denumirea „PNL”, arată PNL în comunicatul citat.
Ora 11.20: De remarcat jocul duplicitar al AUR. În prima ședință a Birourilor permanente reunite, de la ora 10.00, parlamentarii AUR au refuzat să susțină cererile PSD legate de calendarul audierii și ora votului pentru guvernul Veștea. La a doua ședință, de la 10.45, parlamentarii AUR au votat împreună cu cei ai PSD, în ciuda protestelor parlamentarilor PNL care au cerut ca numele partidului să fie scos de pe lista oficială a membrilor guvernului
Ora 10.51: AUR a votat cot la cot cu PSD în ședința Birourilor permanente reunite. În scurt timp vor începe audierile miniștrilor propuși, iar votul decisiv în plenul Parlamentului va avea loc la 21.30, potrivit informațiilor G4Media. Adrian Cozma (PNL), vicepreședintele Camerei Deputaților, a confirmat la Digi24 că votul pentru învestire va avea loc în această seară la 21.30
Ora 10:10 Ședința birourilor permanente reunite de la ora 10:00 a fost amânată din cauza lipsei de voturi, conform surselor G4Media și va fi reluată. AUR, de care depinde învestitura guvernului, s-a abținut de la vot, ceea ce înseamnă, de facto, un vot împotriva ședinței. Acest lucru reprezintă un prim succes al taberei Bolojan care a cerut ca sigla și miniștri PNL să nu fie în guvern pentru că nu reprezintă poziția partidului, conform surselor G4Media. Ședința va fi reluată mai târziu.
Ora 9.41: Călin Georgescu, candidatul pro-rus și pro-legionar aflat în alianță politică cu AUR, a transmi duminică printr-un clip video că parlamentarii ar trebui să nu voteze guvernul Veștea, despre care a afirmat că ar fi guvernul președintelui ”ilegitim” Nicușor Dan
Ora 9.15: Grupurile PSD din Senat și Camera Deputaților se reunesc în ședință la ora 10, potrivit informațiilor G4Media
Ora 9.13: Adrian Veștea și PSD vor audieri accelerate ale miniștrilor desemnați de la ora 12 și vot de învestire la ora 17, potrivit informațiilor G4Media. E nevoie de voturile AUR în ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului pentru ca acest calendar să fie aprobat
Ora 8.44: Kelemen Hunor a explicat duminică într-un discurs la Adunarea Delegaților UDMR Mureș de ce UDMR a luat decizia să nu voteze Guvernul Veștea:
”Există un principiu simplu: să nu faci altora ceea ce nu ai vrea să ți se facă ție. Nu ne-am poziționat împotriva lui Ilie Bolojan și nici împotriva Președintelui. Însă atunci când se intervine din exterior în viața unui partid, așa cum s-a întâmplat în cazul Partidului Național Liberal, consider că avem obligația de a respinge un asemenea precedent. În același timp, UDMR nu a acceptat niciodată să intre în conflictele dintre partidele românești. Și acum am fi putut să ne aliniem foarte clar unei tabere sau celeilalte. Pe termen lung însă, am fi avut doar de pierdut”.
Ora 8.42: Siegfried Mureșan, vicepreședinte PNL, a reluat luni propunerea făcută de Ilie Bolojan despre cele două soluții politice posibile pentru rezolvarea crizei: fie guvern minoritar PSD, fie guvern PNL-USR-UDMR.
”Există două soluții transparente pentru ieșirea din criza în care ne-a adus moțiunea PSD-AUR. Propunem semnarea unui pact național, în care partidele se angajează să susțină aceste reforme necesare pentru țară. Cele două variante pentru ieșirea din criza sunt următoarele:
1. Dacă PSD-ul se asigură să implementeze aceste reforme, suntem dispuși să votăm un guvern al lor, după care, evident, vom merge în opoziție. Suntem, de asemenea, pregătiți să ne angajăm ca timp de șase luni de zile să nu depunem o moțiune de cenzură împotriva acestui guvern. Îi lăsăm să ia și ei unele măsuri necesare pentru țară și după aceea, ca orice partid de opoziție, ne rezervăm dreptul de a depune moțiune de cenzură.
2. Dacă PSD-ul nu este dispus sau nu este capabil să-și asume guvernarea țării cu un guvern minoritar, transparent, PSD, cu premieri PSD, atunci suntem dispuși noi, Partidul Național Liberal, să formăm un guvern minoritar alături de partenerii noștri de la USR și UDMR. Ne angajăm, prin acest pact național, să luăm exact aceste măsuri pentru țară. Peste șase luni, dacă vor să blocheze din nou țara, sunt liberi să depună o moțiune de cenzură.
Prin oricare dintre aceste două soluții, încheiem situația de blocaj și putem merge mai departe. Premierul desemnat duminica trecută, pe furiș, nu este o soluție”.
Ora 8.36: Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, a declarat din nou că partidul său nu va vota guvernul Veștea. Citește mai jos postarea lui Peiu pe facebook:
Peiu: ”Nicușor Dan și PSD s-au pus în situația dificilă de a propune un guvern care nu poate sa treacă de votul parlamentului.
Singura ieșire pe care au găsit-o este de a presa AUR sa voteze învestirea guvernului. Dar asta ar aduce prăbușirea partidului AUR.
Întrebarea logică este: de ce s-ar auto-distruge AUR pentru a salva PSD?”
Guvernul Veștea are nevoie de voturi de la partidul extremist AUR pentru învestire după ce PNL, USR, UDMR și SOS au anunțat că nu vor vota executivul propus de șeful statului.
Context: cine sunt miniștrii din guvernul Veștea
Premierul desemnat Adrian Veștea a depus duminică seară la Parlament lista de miniștri și programul de guvernare și intră în linie dreaptă spre votul de învestitură. PSD intră oficial la guvernare și primește nouă ministere, dar și o funcție de viceprim-ministru și coordonarea Secretariatului General al Guvernului.
Cele mai relevante figuri din guvern sunt Marian Neacșu (PSD), ministru de Interne și vicepremier. El are la activ o condamnare penală definitivă pentru conflict de interese. Neacșu a fost reabilitat. E primul ministru al Afacerilor Interne cu condamnare penală.
Alți doi miniștri de la PSD au probleme cu doctoratele. Ionuț Vulpescu (Cultură) și-a pierdut definitiv titlul de doctor din cauză că și-a plagiat lucrarea despre ”valoarea morală a muncii”. Radu Marinescu (propus ministrul Culturii de PSD Dolj, adică Olguța Vasilescu și Claudiu Manda) și-a plagiat și el mai mult de jumătate din teza de doctorat, potrivit Pressone.
Greii din PSD și din tabăra puciștilor din PNL și-au împărțit cele mai bănoase ministere. Astfel, la Ministerul Transporturilor e propus Cristian Pistol, considerat omul de încredere al lui Hubert Thuma. La Ministerul Dezvoltării e propus Romeo Lungu, promovat de Marcel Ciolacu.
O apariție la vârful executivului din tabăra puciștilor din PNL este Alina Gorghiu, vicepremier fără portofoliu.
Viceprim-ministrul (fără portofoliu) Olivia-Diana Morar și ministrul Economiei Marian Aurelian Bârgău , ambii nominalizați în Guvernul Adrian Veștea, au mai multe legături, în perioada recentă, cu actualul președinte Nicușor Dan.
Olivia Diana Morar a făcut parte, anul trecut, din staff-ul de campanie al lui Nicușor Dan înainte de alegerile prezidențiale, iar Bârgău i-a fost consilier la Primăria Generală, fiind numit apoi, fără concurs, șef al unei instituții subordonate, numire care a provocat scandal.

