Calotă (ANRE): Dezorganizarea sistemului centralizat de încălzire în marile orașe, problemă critică pentru care, deocamdată, nu există o soluție la nivel național

Dezorganizarea sistemului centralizat de încălzire în marile orașe din România, inclusiv în Capitală, reprezintă o problemă critică pentru care, deocamdată, nu se întrevede o soluție la nivel național, a declarat, marți, vicepreședintele Agenției Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), Emil Calotă, într-un seminar organizat de AHK România.

'Degradarea și dezorganizarea sistemului centralizat de alimentare cu energie termică din marile orașe ale României, începând cu Capitala, este una din marile probleme. O problemă critică pentru care, deocamdată, nu se întrevede o soluție la nivel național. Lucrăm, împreună cu Parlamentul și cu Guvernul pentru un cadru legislativ care să încurajeze mai puternic investițiile în modernizarea și eficientizarea sistemelor din marile orașe', a precizat Calotă.

De asemenea, acesta a vorbit și despre lipsa de continuitate a unor programe naționale în domeniul eficienței energetice și despre lipsa de sprijin a unor programe sectoriale sau a unor măsuri de dezvoltare a pieței de servicii energetice.


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...