Carmen Dan cere participanţilor la un nou protest să se delimiteze de factorii instigatori la violenţă

Carmen Dan cere participanţilor la un nou protest să se delimiteze de factorii instigatori la violenţă

Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a făcut, sâmbătă, un apel la acei protestatari care ar putea participa la noi manifestaţii în Piaţa Victoriei să se delimiteze de factorii provocatori şi instigatori la violenţă.

Totodată, Dan a cerut, într-o conferinţă de presă susţinută sâmbătă, ca jandarmii să nu ţină cont de declaraţiile politice şi să intervină, conform legii, în cazul unor noi violenţe.

"Având în vedere că inclusiv diseară (n.r.- sâmbătă seară) sunt anunţate manifestaţii publice, rog participanţii la aceste acţiuni să se delimiteze de tot ce înseamnă factori provocatori şi instigatori la violenţă şi cer forţelor de ordine să nu se lase intimidate de declaraţiile politice şi să acţioneze numai în strictă conformitate cu legea", a afirmat Carmen Dan. AGERPRES / (A - autor: Cristian Lupaşcu, editor: Marius Frăţilă, editor Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?