CCR a respins ca neîntemeiate sesizările asupra modificărilor aduse legilor privind organizarea judiciară şi CSM (oficial)

CCR a respins ca neîntemeiate sesizările asupra modificărilor aduse legilor privind organizarea judiciară şi CSM (oficial)

Curtea Constituţională a României a respins joi, ca neîntemeiate, sesizările PNL şi USR referitoare la modificările aduse Legii 304/2004 privind organizarea judiciară şi Legii 317/2004 privind organizarea şi funcţionarea Consiliului Superior al Magistraturii.

Potrivit unui comunicat al CCR transmis AGERPRES, plenul a luat în dezbatere, în cadrul controlului anterior promulgării, obiecţia de neconstituţionalitate a Legii pentru modificarea şi completarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară, formulată de 89 de deputaţi aparţinând grupurilor parlamentare ale PNL şi USR.

"În urma deliberărilor, Curtea Constituţională, cu majoritate de voturi, a respins, ca neîntemeiată, obiecţia de neconstituţionalitate formulată şi a constatat că dispoziţiile Legii pentru modificarea şi completarea Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară sunt constituţionale în raport de criticile formulate", se arată în comunicat.

Conform aceleiaşi surse, în aceeaşi şedinţă a fost luată în dezbatere şi obiecţia de neconstituţionalitate a Legii pentru modificarea şi completarea Legii nr. 317/2004 privind organizarea şi funcţionarea CSM, formulată de 89 de deputaţi aparţinând grupurilor parlamentare ale PNL şi USR.

"În urma deliberărilor, Curtea Constituţională, cu majoritate de voturi, a respins, ca neîntemeiată, obiecţia de neconstituţionalitate formulată şi a constatat că dispoziţiile Legii pentru modificarea şi completarea Legii nr. 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii sunt constituţionale", precizează CCR.

Deciziile sunt definitive şi general obligatorii şi vor fi comunicate preşedintelui României. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Bradford, Europa...

2 BREAKING Judecătorii CCR propuși de PSD au ieșit din sală și au anunțat că nu se mai întorc! / Ședința nu se mai reia azi din lipsă de cvorum. A fost am…

3 Amănunte care dau fiori despre ce se întâmplă în cercul intim al președintelui SUA

4 Pesediștii nu se vor prezenta nici la ședința de luni a CCR! Culisele ședinței cu scandal de duminică

5 „Ăștia își bat joc de 20 milioane români. Busuioc este omul cheie al PSD la CCR, a dat semnul tuturor să iasă din sală”