C.E. Nataţie Juniori: Vlad Stancu – medalie de aur la 1.500 m liber masculin

Vlad Stancu a câştigat proba de 1.500 m liber masculin cu un avans considerabil faţă de cel de-al doilea clasat, polonezul Krzysztof Chmielewski.

Lupta pentru titlul european al juniorilor s-a dat între Stancu şi Chmielewski, românul atacând decisiv cu patru tururi înainte de final, când a şi preluat conducerea cursei, pe care nu a mai cedat-o până la final.

În clasamentul probei, Stancu a încheiat primul cu 15 minute, 5 secunde şi 47 de sutimi, pe locul secund s-a clasat Krzysztof Chmielewski (Polonia) cu 15:13.46, iar pe locul 3 a venit turcul Emir Batur Albayrak (15:15.24).

A fost a doua medalie a zilei de joi pentru delegaţia României, după argintul câştigat de Bianca Costea, în finala de la 50 m liber feminin.

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...