Ce vedeți în imagine sunt resturi din elicopterele rusești doborâte în Ucraina

Ce vedeți în imagine sunt resturi din elicopterele rusești doborâte în Ucraina

Ministerul ucrainean al apărării a afirmat duminică dimineață, în ultimul bilanț privind pierderile provocate forțelor de invazie ruse, că a ucis peste 12.000 de soldați din trupele trimise de Vladimir Putin.

Tanc rusesc cu protecție anti-Javelin distrus de către ucraineniFoto: Twitter

Bilanțul ucrainean:

  • Peste 12.000 de militari ruși
  • 374 de tancuri
  • 1.226 de blindate de luptă
  • 140 sisteme de artilerie
  • 62 lansatoare multiple de rachte
  • 34 de sisteme antiaeriene
  • 74 de avioane de război
  • 86 de elicoptere de luptă
  • 600 de autovehicule
  • 3 nave/șalupte
  • 60 de cisterne
  • 7 drone

    Două epave de elicopter au fost filmate și postate de NEXTA, sâmbătă, pe Twitter. Potrivit precizărilor e vorba de doborârea a două elicoptere ruse, în regiunea Harkov. Zona a fost marcată de atacuri feroce ale militarilor ruși, dar rezistența ucraineană nu a fost înlăturată total, după cum o relevă și doborârea elicopterelor rusești.


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?