„Cea mai mare bogăție” a lui Nicolae Ciucă / Candidatul PNL la prima funcție în stat, într-un interviu cu cărțile pe față

„Cea mai mare bogăție” a lui Nicolae Ciucă / Candidatul PNL la prima funcție în stat, într-un interviu cu cărțile pe față

Nicolae Ciucă, liderul PNL și candidatul partidului pentru Preşedinţia României, susține că nu este un om bogat şi că are nevoie de doar zece minute pentru a-şi completa declaraţia de avere.

Întrebat, într-un interviu pentru Antena 3, dacă este un om bogat, Ciucă a răspuns negativ.

”Sunt un om care îşi împărtăşeşte bogăţia prin viaţa de familie. Am o familie frumoasă şi ea reprezintă cea mai mare bogăţie a mea. Dacă mă întrebaţi, îmi completez declaraţia de avere în zece minute”, a afirmat Nicolae Ciucă.

El e de părere că fiecare om trebuie să se întrebe ”ce să facă” cu prea multă avere.

”Eu cred că fiecare dintre noi trebuie să avem o gândire cât se poate de realistă şi să ne gândim: Doamne, cât de mult ne trebuie, ce să facem cu atât?”, a mai spus liderul PNL.

Nicolae Ciucă a vorbit, în același interviu, și despre lucrurile care nu îi plac la politicieni, spunând că acestea sunt ”egoismul, lipsa de rigoare, nu între ei, ci rigoarea faţă de oameni, faţă de cetăţeni, faţă de ceea ce le spun oamenilor”. El afirmă că, dacă va fi ales preşedinte al ţării, nu se va schimba şi că are datoria de a-i schimba, prin exemplul personal, pe politicienii care îl vor înconjura.

Pe de altă parte Ciucă, a spus că, în calitate de șef al statului, ar avea ”datoria” să schimbe clasa politică.

”Am datoria să fac tot ceea ce este omeneşte cu putinţă să fac acest lucru. Oamenii nu sunt cu toţii răi şi nu întotdeauna sunt îndreptaţi către astfel de tendinţe, către astfel de apucături. Eu cred că, dacă prin exemplul personal, reuşeşti să îi convingi pe cei de lângă tine, ş nu numai, că acesta este drumul, se îndreaptă fiecare câtuşi de puţin, în felul său”, a concluzionat preşedintele PNL.

 


populare
astăzi

1 Monica Pop și prietenele sale, date afară dintr-un restaurant din Capitală. „S-a purtat execrabil”

2 „Nemuritorii” / șefii încremeniți în funcții publice din instituții-cheie

3 Cât de importantă mai e România pentru aliați. Mesajul al lui Armand Goșu: „Occidentalii nu-s tâmpiți să-i facem din vorbe”

4 Scandal în Franţa, după ce soția președintelui a fost înregistrată făcând o remarcă vulgară despre activistele feministe. „E timpul ca soții Macron să…

5 Haos pe portavionul USS Harry S. Truman. Un crucișător american a confundat propriile avioanele F / A-18 Super Hornet cu rachete inamice