Cehia: Senatul a aprobat începerea acţiunii la Curtea Constituţională contra preşedintelui Milos Zeman

Senatul Republicii Cehe a votat în favoarea începerii acţiunii la Curtea Constituţională contra preşedintelui ţării, Milos Zeman (74 de ani), transmite joi dpa.

Camera superioară a parlamentului de la Praga îl acuză pe şeful statului de încălcarea a opt prevederi constituţionale, printre care declaraţii care contravin politicii externe oficiale a ţării.

Din cei 75 de senatori cehi prezenţi miercuri seară la vot, 48 au votat în favoarea începerii demersurilor la Curtea Constituţională.

Potrivit dpa, este improbabil ca iniţiativa să fie votată de camera inferioară a legislativului ceh.

O altă acuzaţie făcută la adresa lui Zeman este aceea că angajaţi ai administraţiei prezidenţiale au încercat să influenţeze judecători.

Milos Zeman este primul preşedinte care a fost ales în mod direct de către cetăţenii cehi cu drept de vot, în urma unui amendament constituţional. El a atras atenţia în special prin comentariile sale referitoare la islam şi la primirea refugiaţilor în Cehia. AGERPRES


populare
astăzi

1 Uite o informație care merită reținută...

2 Înfrângere surprinzătoare pentru o componentă a „trupei Savonea”

3 Revolta unei românce după o experiență la all inclusive în Bulgaria / „Chiar dacă suntem români, nu înseamnă că suntem porci”

4 Ce se întâmplă oare? / Semnal de alarmă la Dacia după vizita șefului Renault în România

5 Ciolacu, întâlnire „de cinci stele” în Italia cu un fost lider PSD, condamnat la 6 ani de închisoare și aflat pe lista urmăriților internaționali a Po…