CFR Cluj, puncte mari pierdute cu UTA, la Arad: Ghinion pentru echipa lui Dan Petrescu

UTA Arad a terminat la egalitate cu CFR Cluj, 1-1 (0-1), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 13-a a Superligii de fotbal. Campioana a dominat prima repriză şi a marcat prin ghanezul Nana Boateng (32). Clujenii au avut şi două bare, prin Daniel Bîrligea (14) şi Boateng (41).

Dan Petrescu, mereu sub presiune pe banca CFR-ului. FOTO: Facebook

UTA a reuşit să egaleze după pauză, prin autogolul croatului Denis Kolinger (59), care deviat în propria poartă mingea reluată cu capul de Alexandru Benga la un corner. CFR a forţat golul victoriei, dar nu a reuşit acest lucru, deşi a avut superioritate numerică în ultima parte a meciului, după eliminarea lui Damian Isac (74). Isac a primit iniţial cartonaş galben pentru o intrare dură la Ciprian Deac, dar în cele din urmă Ionuţ Coza a schimbat decizia după intervenţia arbitrajului video. Deac a fost schimbat din cauza accidentării.

CFR venea după patru victorii consecutive fără gol primit. UTA nu are nicio victorie în ultimele trei etape, venind după două eşecuri.

16. Mioveni 13 1 4 8 9-21 7

La finalul celor 30 de etape din sezonul regulat, locurile 1-6 vor merge în play-off, iar locurile 7-16 vor juca în play-out.