CFR SA: Trei vagoane ale unui tren privat de marfă au deraiat între staţiile Fileşti-Cătuşa

Trei vagoane din compunerea unui tren privat de marfă, care transporta cărbune, au deraiat vineri între staţiile Fileşti şi Cătuşa din judeţul Galaţi, evenimentul urmând să fie anchetat de o comisie de specialitate, care va stabili cauzele producerii acestei deraieri, a anunţat Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA.

Pe secţia respectivă nu circulă trenuri de călători, linia fiind destinată doar traficului feroviar de marfă, precizează compania într-un comunicat remis AGERPRES.

Reprezentanţii SRCF Galaţi s-au deplasat deja la faţa locului, pentru verificare şi stabilirea operaţiunilor de intervenţie necesare repunerii pe şină a vagoanelor deraiate.

De asemenea, personalul feroviar al Sucursalei Galaţi va asigura tot suportul tehnic necesar, inclusiv utilajele cu care se va acţiona pentru repunerea vagoanelor pe şină.

Trenul de marfă, format din 8 vagoane, aparţine operatorului privat Unicom Tranzit şi asigura un transport de cărbune pentru Combinatul Siderurgic Galaţi.

Potrivit sursei citate, toate intervenţiile desfăşurate la faţa locului au drept scop redeschiderea traficului feroviar de marfă, în zona respectivă, în condiţii de siguranţă.AGERPRES


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană