China acuză SUA că vor să construiască 'o versiune a NATO' în regiunea indo-pacifică

Ministrul de externe al Chinei, Wang Yi, a acuzat Statele Unite că încearcă să construiască cu aliaţii lor asiatici o 'versiune a NATO' în regiunea indo-pacifică, transmite dpa.

'Statele Unite îşi declară dorinţa de a promova cooperarea regională, dar în realitate alimentează rivalitatea', a afirmat Wang luni, într-o conferinţă de presă cu ocazia sesiunii Adunării Naţionale a Poporului (parlamentul) care se desfăşoară în această săptămână la Beijing.

Statele Unite 'vorbesc mult despre revenirea la multilateralism, în realitate construiesc cluburi exclusiviste (...) scopul real al strategiei indo-pacifice este să instituie o versiune indo-pacifică a NATO', a continuat ministrul chinez.

Formularea 'cluburi exclusiviste' este utilizată de obicei de China pentru a critica politicile de bloc, aminteşte dpa. AGERPRES


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană