Chindia Târgovişte a câștigat meciul din deplasare cu Petrolul Ploieşti (2-1), în Superligă

Chindia Târgovişte a învins-o pe Petrolul Ploieşti cu scorul de 2-1 (0-1), sâmbătă seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 23-a a Superligii de fotbal.

Pe un teren foarte greu şi ninsoare în prima repriză, Petrolul a reuşit să deschidă scorul în min. 27, prin Gheorghe Grozav, dintr-un penalty acordat pentru un fault comis de Cornel Dinu la Robert Moldoveanu.

Chindia, care îşi dispută meciurile de acasă pe Stadionul ''Ilie Oană' ', a egalat în partea secundă a meciului, prin golul marcat de italianul de origine ghaneză Godberg Barry Cooper (70), cu capul, din centrarea lui Modestas Vorobjovas, ambii intraţi la pauză. Daniel Popa a înscris golul victoriei (85), după o pasă venită de la Cooper.

Petrolul are doar un punct câştigat în ultimele patru etape.

Chindia venea după şase etape consecutive fără victorie, trei egaluri şi trei înfrângeri.

În tur, Petrolul s-a impus cu 3-2, meci jucat tot la Ploieşti.

FC Petrolul Ploieşti - AFC Chindia Târgovişte 1-2 (1-0), Stadion ''Ilie Oană'' - Ploieşti

Au marcat: Gheorghe Grozav (27 - penalty), respectiv Godberg Barry Cooper (70), Daniel Popa (85).

Arbitru: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Romică Bîrdeş (Piteşti); al patrulea oficial: Cătălin Popa (Piteşti)

Arbitru video: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); arbitru asistent video: Gabriel Sabin Stroe (Piteşti)

Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) - CCA, Adrian Pitu (Constanţa) - LPF.

3 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”

4 O informație care dă fiori / Ce știe CIA despre intențiile Rusiei în Europa?

5 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA