Ciclism - Turul Franţei: Geraint Thomas a câştigat etapa a 11-a şi a devenit lider

Ciclistul britanic Geraint Thomas a câştigat miercuri etapa a 11-a a Turului Franţei, desfăşurată pe distanţa de 108,5 km între Albertville şi La Rosiere, şi a devenit lider, detronându-l pe belgianul Greg Van Avermaet (BMC).

Prima sosire în vârf s-a încheiat în favoarea echipei Sky: galezul Geraint Thomas s-a impus în etapa a 11-a şi este mai bine clasat decât liderul formaţiei sale, Chris Froome, comentează AFP. Dintre favoriţii Turului, doar olandezul Tom Dumoulin (Sunweb) a rezistat ruloului compresor al echipei britanice.

Cronometrat în 3 h 29 min 36 sec, Thomas i-a devansat cu 20 de secunde pe Dumoulin şi Froome. Ceilalţi pretendenţi nu au putut rezista, pe ultimii 5 km, accelerărilor violente ale lui Thomas, apoi şi ale lui Froome.

Francezul Romain Bardet (AG2R La Mondiale), columbianul Nairo Quintana (Movistar), italianul Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) şi slovenul Primoz Roglic (Lotto-NL) au sosit cu întârziere de aproape un minut faţă de Thomas.

În clasamentul general provizoriu, Thomas, cu timpul de 44 h 06 min 16 sec, îl devansează pe Froome cu 1 min 25 sec. Dumoulin este pe locul 3, la 1 min 44 sec, iar Nibali pe locul 4, la 2 min 14 sec.

Thomas (32 de ani) a purtat tricoul galben de lider timp de patru zile la începutul ediţiei de anul trecut a Turului. Locotenent ambiţios al lui Froome, el a câştigat luna trecută Criterium du Dauphine.

Joi, etapa regină din Alpi va conduce plutonul între Bourg-Saint-Maurice şi l'Alpe d'Huez, pe distanţa de 175,5 km.
AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Simona Aruştei)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...