Ciclism - Turul Franţei: Tadej Pogacar a câştigat etapa a 18-a şi şi-a mărit avansul la general

Ciclistul sloven Tadej Pogacar (UAE Team Emirates) a câştigat etapa a 18-a a Turului Franţei, ultima de munte, desfăşurată joi pe distanţa de 129,7 km între Pau şi Luz-Ardiden, şi şi-a mărit avansul la general cu trei zile înainte de sosirea la Paris, transmite AFP.

Laureatul de anul trecut al Marii Bucle, Pogacar a obţinut al treilea său succes de etapă în această ediţie, cu timpul de 3 h 33 min 45 sec, fiind urmat pe podium, la 2 secunde, de danezul Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) şi ecuadorianul Richard Carapaz (Ineos). Slovenul se impusese şi în etapa de miercuri.

Cu timpul total de 75:00:02, Pogacar îi devansează şi în clasamentul general pe Vingegaard (+5:45) şi Carapaz (+5:51).

Aşa cum s-a anunţat, poliţia franceză a percheziţionat miercuri camerele de hotel şi autocarul echipei Bahrain Victorious, după desfăşurarea etapei a 17-a, pe fondul unor suspiciuni de dopaj.

Vineri va avea loc etapa a 19-a, antepenultima, Mourenx - Libourne (207 km).
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Gabriela Badea)

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”