Ciclism: Britanicul Mark Cavendish a câştigat cursa Milano-Torino; Grosu, pe locul 16

Ciclistul britanic Mark Cavendish (Quick-Step) a câştigat miercuri la sprint a 103-a ediţie a cursei Milano-Torino, mutată în acest an la începutul sezonului, cu trei zile înainte de primul "Monument" al anului, Milano-Sanremo, în timp de românul Eduard Grosu a încheiat pe 16, transmite AFP.

Neobişnuit de discret săptămâna trecută în cele trei sosiri la sprint din cadrul cursei Tirreno-Adriatico, britanicul de 36 de ani şi-a luat revanşa, devansându-i la capătul celor 199 km pe francezul Nacer Bouhanni (Arkea) şi norvegianul Alexander Kristoff (Intermarche).

Mark Cavendish a sosit în 4 h 31 min 22 sec, în acelaşi timp cu următorii clasaţi.

El a obţinut a 159-a victorie din interminabila sa carieră, la prima sa participare în cea mai veche cursă din calendarul ciclist, apărută în 1876.

Românul Eduard-Michael Grosu (Drone Hopper - Androni Giocattoli) s-a clasat pe locul 16, la 4 secunde de învingător.

Clasamentul cursei Milano-Torino:
1. Mark Cavendish (Marea Britanie/Quick-Step) 4 h 31 min 22
2. Nacer Bouhanni (Franţa/Arkea)
3. Alexander Kristoff (Norvegia/Intermarche)
4. Max Kanter (Germania/Movistar)
5. Peter Sagan (Slovacia/TotalEnergies)
.....

AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)

2 Justiția din Ro a comis-o din nou! Asta e din aia jegoasă, făcută în nesimțire!

3 O dezvăluire care dă de gândit / „Din păcate, nu am avut ocazia să-l cunosc pe Zelensky în persoană. Probabil că are alte lucruri de făcut”

4 Voi vedeți ce le fac ucrainenii rușilor?

5 VIDEO Asta cu cei doi militari ucraineni de origine română, tată și fiu, o fi adevărată?