Ciclism: Turul Franței - Bauke Mollema, învingător în etapa a 15-a

Olandezul Bauke Mollema (Trek) a câștigat etapa a 15-a a Turului ciclist al Franței, desfășurată duminică între localitățile Laissac și Le Puy-en-Velay, în timp ce britanicul Chris Froome (Sky) a rămas în posesia tricoului galben rezervat liderului cursei.

Mollema, aflat la primul său succes în Marea Buclă, a fost înregistrat pe distanța de 189,5 km cu timpul 4h41min.47sec (medie orară: 40,4 km), după o evadare solitară de 30 km, devansându-i cu 19 secunde pe italianul Diego Ulissi, francezul Tony Gallopin, și slovenul Primoz Roglic.

Froome s-a confruntat cu o problemă mecanică în cursul penultimei ascensiuni a zilei, dar a rămas pe prima poziție a clasamentului general, cu un avans de 18 secunde față de italianul Fabio Aru, ocupantul locului secund, poziția a treia fiind ocupată în continuare de francezul Romain Bardet, la 23 secunde.

Luni este zi de pauză în Turul Franței, cursa din Hexagon urmând să continue marți cu etapa a 16-a, Le Puy-en-Velay — Romans-sur-Isere (165 km).

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /