Cine minte în cazul avionului israelian aterizat de urgență în Turcia?

Cine minte în cazul avionului israelian aterizat de urgență în Turcia?

Unui avion al companiei israeliene El Al, nevoit să aterizeze de urgenţă pe aeroportul din Antalya pentru a evacua un pasager bolnav, i-a fost refuzată realimentarea de către personalul turc de la sol, a denunțat compania aeriană duminică, potrivit AFP.

Zborul LY5102, de la Varşovia la Tel Aviv, a fost constrâns să plece spre Rodos, în Grecia, a explicat compania El Al într-un comunicat.

„Lucrătorii locali (din Antalya) au refuzat să realimenteze avionul companiei, chiar dacă aterizarea de urgenţă a fost din motive medicale”, a afirmat El Al.

Surse diplomatice turce au confirmat pentru AFP că aparatul a fost autorizat să efectueze o aterizare de urgenţă, deoarece un pasager de la bord nu se simţea bine.

„Combustibilul urma să fie transferat avionului (…), dar chiar în momentul în care procedura corespunzătoare era pe cale să fie finalizată, comandantul a decis din proprie inițiativă să plece”, a declarat o sursă diplomatică turcă.

Relaţiile dintre Israel şi Turcia, printre puţinele ţări cu majoritate musulmană care au recunoscut statul evreu, s-au deteriorat de la începutul războiului din Fâşia Gaza, declanşat de atacul grupării islamiste Hamas pe teritoriul israelian la 7 octombrie 2023.

Zborurile între cele două ţări au fost suspendate.

Mai mult, preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan şi-a înmulţit declaraţiile de sprijin pentru mişcarea palestiniană Hamas şi a denunţat operaţiunea israeliană din Fâşia Gaza.


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?