Cîrstea dă testul infernal din sferturile US Open: Următoarea ei adversară e de Top 10 mondial

Sorana Cîrstea merge „ceas“ la US Open 2023! După victoria cu Rybakina (Kazahstan, 24 de ani, 4 WTA), cea mai mare din cariera ei de până acum, duminică seară, românca nu că n-a luat piciorul de pe accelerație, dar chiar a făcut o demonstrație de forță în duelul cu Bencic (Elveția, 26 de ani, 13 WTA) pentru a-și asigura locul în sferturi.

Karolina Muchova, o jucătoare în mare formă

În următoarea fază, pe sportiva născută la Târgoviște o așteaptă Karolina Muchova (Cehia, 27 de ani, 10 WTA). Finalistă la French Open 2023 – a fost învinsă de liderul mondial, Iga Swiatek – Muchova are 3-1 în partidele directe cu Cîrstea, după cum se poate vedea mai jos:

*2023 (Montreal, hard): 7-5, 6-4 Muchova

*2023 (Miami, hard): 7-5, 6-1 Cîrstea

*2023 (Dubai, hard): 6-4, 7-6 Muchova

*2020 (US Open, hard): 6-3, 2-6, 7-6 Muchova

De remarcat mai multe detalii după istoricul meciurilor de mai sus:

*Trei din cele patru întâlniri au avut loc în acest an.

*De la ultima partidă Cîrstea – Muchova au trecut doar 25 de zile. Pe data de 9 august, cele două sportive s-au înfruntat la Montreal. Cu precizarea că, în acel moment, „Sori“ era ieșită din formă și inconstantă, ca în cea mai mare parte a carierei sale de până acum.

*Toate cele patru meciuri de până acum au fost pe hard. Pe această suprafață se va juca și la US Open. De altfel, Sorana și Karolina au mai avut o întâlnire aici, acum trei sezoane.

Muchova a pierdut un singur set în patru partide

În actuala stagiune, Muchova a strâns 37 de victorii și 12 înfrângeri. Doar în 2019 a avut un sezon la fel de bun (38 de victorii, 14 înfrângeri). Prin comparație, cifrele Soranei din 2023 arată așa: 30 de victorii, 18 înfrângeri.

În drumul ei spre sferturile US Open 2023, sportiva din Cehia a trecut, pe rând, de:

*Turul I: 6-4, 6-0 cu Hunter (158 WTA)

*Turul II: 6-3, 6-3 cu Frech (77 WTA)

*Turul III: 7-6, 6-3 cu Townsend (132 WTA)

*Optimi: 6-3, 5-7, 6-1 cu Wang Xin (53 WTA)

Meciul Cîrstea – Muchova se va disputa, marți (Eurosport), ora exactă urmând a fi anunțată, ulterior, de organizatori. Câștigătoarea acestui duel se va intersecta, în semifinale, fie cu Wozniacki (623 WTA), Gauff (6 WTA), Swiatek (1 WTA) sau Ostapenko (21 WTA).

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?