Cîrstea, explicațiile înfrângerii cu Muchova: Sorana a indicat, clar, unde a pierdut meciul VIDEO

Sorana Cîrstea (33 de ani) rămâne o sportivă imprevizibilă. Pentru că numai o asemenea jucătoare putea veni după patru partide câștigate pe tabloul unui Grand Slam, dintre care trei fără set pierdut (!), și apoi, în sferturi, să cedeze cu 0-6, 3-6 după un meci de o oră și 39 de minute. Așa s-a întâmplat, în noaptea de marți spre miercuri, în confruntarea cu Karolina Muchova (Cehia, 27 de ani, 10 WTA).

Sorana Cîrstea, fără replică în sferturile US Open

Deși favorită certă, având în vedere că o și bătuse pe „Sori“ în trei din precedentele patru întâlniri, cehoaica s-a impus parcă mult prea ușor. Acel 6-0 din primul set e cu adevărat șocant. Dar explicabil, după ce parcurgem interviul acordat de Sorana Cîrstea pentru Eurosport, postul care transmite turneul de la US Open.

Ce a spus Sorana Cîrstea la interviul cu Eurosport?

*Un meci dificil, cred că în seara asta Karolina a jucat foarte bine. Din toate meciurile pe care le am avut cu ea acum cred că a produs cel mai bun tenis. Cred că scorul e destul de dur pentru ceea ce s-a jucat, am avut foarte multe mingi de break în primul set, foarte multe oportunități pe care nu le-am fructificat...

*În primul set, la 3-0 (n.r. – pentru Muchova) a fost un game lung, apoi la 4-0, 40-15 pe serviciul meu... Cred eu că, dacă acolo intram din nou în joc, să fac un 3-2, probabil că lucrurile ar fi stat altfel. Normal că am încercat să nu mă gândesc (n.r. – la șansa ratată), tot timpul încerci să te gândești la punctul următor, nu la ce a fost în urmă, dar cred că am lăsat-o, s-a dus mult prea repede la 3-0 și apoi, normal, după acele două game-uri, încrederea e altfel, după ce ai 5-0, 6-0.

*La fel, în setul doi, am avut câteva oportunități de care n-am profitat și la nivelul ăsta orice minge face diferența. Și cred eu că ea a venit astăzi și a jucat cel mai bun tenis. Eu n-am jucat atât de rău, însă n-am fost decisivă în momentele importante, mingile de atac nu le-am fructificat și, normal, acolo s-a înclinat balanța.

*Per total, în seara asta cred că a jucat mai bine decât mine, merită victoria și a reușit să vină cu soluții la toate planurile mele. Dar, din nou, a fost un meci nu atât de dur cum o spune scorul.

VEZI INTERVIUL ACORDAT DE SORANA CÎRSTEA

Sorana Cîrstea la US Open 2023

*Turul I: 6-2, 6-3 cu Day (93 WTA)

*Turul II: 6-3, 6-4 cu Kalinskaya (89 WTA)

*Turul III: 6-3, 6-7, 6-4 cu Rybakina (4 WTA)

*Optimi: 6-3, 6-3 cu Bencic (13 WTA)

*Sferturi: 0-6, 3-6 cu Muchova (10 WTA)

US Open, tabloul sferturilor, probele de simplu

Feminin

Ostapenko (26 de ani, Letonia, 21 WTA) – Gauff (19 ani, SUA, 6 WTA) 0-6, 2-6

Cîrstea (33 de ani, România, 30 WTA) – Muchova (27 de ani, Cehia, 10 WTA) 0-6, 3-6

Vondrousova (24 de ani, Cehia, 9 WTA) – Keys (28 de ani, SUA, 17 WTA)

Qinwen Zheng (20 de ani, China, 23 WTA) – Aryna Sabalenka (25 de ani, Belarus, 2 WTA)

Masculin

Fritz (25 de ani, SUA, 9 ATP) – Djokovici (36 de ani, Serbia, 2 ATP) 1-6, 4-6, 4-6

Tiafoe (25 de ani, SUA, 10 ATP) – Shelton (20 de ani, SUA, 47 ATP) 2-6, 6-3, 6-7, 2-6

Alcaraz (20 de ani, Spania, 1 ATP) – Zverev (26 de ani, Germania, 12 ATP)

Medvedev (27 de ani, Rusia, 3 ATP) – Rublev (25 de ani, Rusia, 8 ATP)