Cîrstea, fabuloasă la US Open: Sorana e în optimi după cea mai mare victorie din cariera ei!

„Weekend Adevărul“ a fost singura publicație din România care a dedicat o pagină meciului Cîrstea (33 de ani, 30 WTA) – Rybakina (24 de ani, 4 WTA), explicând motivele pentru care jucătoarea România e capabilă de a furniza o mare surpriză, în ciuda faptului că specialiștii o vedeau favorită pe sportiva din Kazahstan, campioană la Wimbledon 2022 și finalistă, anul acesta, la Australian Open. Și, într-adevăr, „Sori“ ne-a demonstrat, în noaptea de vineri spre sâmbătă, că e capabilă de a furniza niște rezultate uriașe, când pornește cu a doua șansă.

Sorana Cîrstea, încântătoare la US Open 2023

În turul III de la US Open, fază pe care nu o depășise până acum nici Sorana, nici Elena, cele două jucătoare au oferit o partidă electrizantă! Românca a început însă mult mai bine, cu un prim set dominat cap-coadă. Cîrstea a condus cu 4-1 și 5-2, după care s-a impus, fără prea mari emoții, cu 6-3, valorificând a doua minge de set.

Actul secund a fost, pur și simplu, sufocant, pe muchie de cuțit! Și a început cu câte un break, după care a continuat fără nici unul în următoarele zece game-uri! Cu precizarea că, la scorul de 6-5 pentru Rybakina, aceasta a irosit două mingi de set. În tiebreak, sportiva din Kazahstan s-a impus după o luptă dură: s-a dus la 6-4, scor la care a mai irosit două mingi de set, pentru ca, într-un final, să câștige cu 8-6.

Decisivul a început exploziv pentru Cîrstea! Dintre primele cinci game-uri, patru au fost câștigate de aceasta, iar tabela arăta un fantastic 4-1 pentru jucătoarea din România! De aici a început însă o revenire a lui Rybakina, care s-a apropiat la 5-3 pentru Sorana, la un moment dat. Degeaba însă! Jucătoarea din România și-a întregit capodopera: 6-3, 6-7, 6-4 după un meci memorabil de 2 ore și 49 de minute.

Cel mai bun US Open, la a 17-a participare!

Cîrstea e, în premieră, în optimile US Open, la 17-a ei participare la New York! Și aici va da un alt test infernal, urmând să o întâlnească, luni, pe elvețianca Belinda Bencic (26 de ani, 13 WTA). Mai departe, câștigătoarea meciului Cîrstea – Bencic va juca, în sferturi, fie cu Muchova (10 WTA), fie cu Wang Xin (53 WTA).

Până să vedem cum se va descurca Sorana în continuarea turneului, putem spune că victoria cu Rybakina devine cea mai mare din cariera ei de până acum, având în vedere clasamentul adversarei și faptul că rezultatul a venit într-un Grand Slam!