Claudiu Năsui, propus ministru al Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului (fişă biografică)

Claudiu Năsui, propus ministru al Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului (fişă biografică)

Comitetul Politic al USR a validat, la 17 octombrie 2021, lista miniştrilor propuşi de premierul desemnat Dacian Cioloş şi programul de guvernare cu care se va prezenta în Parlament. Claudiu Năsui a fost propus ministru al Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului.

Claudiu-Iulius-Gavril Năsui s-a născut la 5 mai 1985. A urmat cursurile Universităţii Paris Dauphine (2003-2007), obţinând licenţa în Economie, apoi a urmat un master în Finanţe la Universitatea "Luigi Bocconi" (2007-2009), potrivit CV-ului de pe site-ul Camerei Deputaţilor, http://www.cdep.ro/.

A fost stagiar la BT Securities (2007), stagiar la Banca Naţională a României (2008), associate la PricewaterhouseCoopers (2010-2011), responsabil control intern la Muntenia Global Invest (2011-2014), analist financiar la Banca Comercială Română (2014-2015), consultant la Five-Advisory Group (2015-2016), consilier ministru la Ministerul Finanţelor Publice (2016).

Este, totodată, membru CFA - România (din 2015), precum şi fondator şi preşedinte al Societăţii pentru Libertate Individuală - SoLib, potrivit sursei citate mai sus.

La alegerile legislative din 11 decembrie 2016 a fost ales deputat în circumscripţia electorală nr.42 Bucureşti, din partea Uniunii Salvaţi România (USR), fiind validat în funcţie la 21 decembrie 2016.

În legislatura 2016-2020 a fost: secretar (febr.-sept. 2017), lider (febr.-sept. 2018) şi vicelider (sept.2019 - dec. 2020) al Grupului parlamentar al Uniunii Salvaţi România; membru al Comisiei pentru buget, finanţe şi bănci; membru în Delegaţia Camerei Deputaţilor la Adunarea Interparlamentară a Ortodoxiei (până în oct. 2019) şi preşedinte al acesteia (nov. 2018- oct. 2019).

În cadrul primului congres naţional al Uniunii Salvaţi România (USR), care a avut loc în perioada 12-14 mai 2017, la Cluj-Napoca, Claudiu Năsui a fost ales în Biroul Naţional. În decembrie 2019 a fost ales preşedinte al USR Bucureşti (până în iunie 2021). A fost copreşedinte al Alianţei USR PLUS Bucureşti.

Claudiu Năsui a deschis lista candidaţilor USR PLUS pentru Camera Deputaţilor la alegerile legislative din 6 decembrie 2020 şi a fost ales deputat în circumscripţia electorală nr.42 Bucureşti, fiind validat în funcţie la 21 decembrie 2020, potrivit http://www.cdep.ro/. Este membru al Comisiei pentru buget, finanţe şi bănci, membru al Grupului parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, precum şi membru al Grupului parlamentar de prietenie cu Mongolia.

Claudiu Năsui a deţinut funcţia de ministru al Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului de la 23 decembrie 2020 până la 8 septembrie 2021.

La 2 octombrie 2021, în cadrul Congresului USR PLUS a fost aleasă noua conducere, Claudiu Năsui numărându-se printre noii vicepreşedinţi ai USR PLUS. AGERPRES/ (Documentare - Ruxandra Bratu; editor: Irina Andreea Cristea, editor online: Andreea Preda)

 

Sursa foto: USR PLUS  /Facebook

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 De citit! / O fostă agentă a Secret Service dezvăluie ce i-a spus Putin lui Bush, în 2008, la București

2 „Ce ne va trimite data viitoare? Perne?” / Vitali Klitschko, „fără cuvinte” după ajutorul militar promis de Germ…

3 N-au leac! / Priviți ce hartă le-au prezentat ucrainenii americanilor!

4 VIDEO Încă o dovadă că USR este doar un hârdău de rahat care încă n-a explodat

5 De belea! Alexandra Stan, din ce în ce mai fierbinte! Să nu dea iar în clocot...