Cluj: Protestatarii au blocat traficul rutier pe două străzi, traversând pe trecerea de pietoni timp de zece minute

Câţiva activişti #rezist au blocat, miercuri, timp de zece minute, traficul rutier pe două străzi din Cluj-Napoca, traversând continuu pe trecerea de pietoni, în semn de protest faţă de modificările la legile justiţiei.

Ei au purtat banderole albe şi pancarte cu mesaje precum "Justiţia independentă", "Blocaţi justiţia, blocăm România".

"Justiţia independentă, statul de drept, democraţia, toate astea trebuie să caracterizeze România, aşa că mesajul nostru este cât se poate de clar. Dacă ei blochează justiţia, noi blocăm România", a declarat unul dintre protestatari. AGERPRES/ (A - autor: Marius Septimiu Avram, editor: Nona Jalbă, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 „Capcana cu miere”. Scandal sexual și acuzații de spionaj înaintea alegerilor din Ungaria. Contracandidatul lui Orban: „M-am lăsat sedus”

2 O femeie a murit în vehiculul electric care a luat foc în mers, pe un bulevard din București. Soțul său a reușit să se salveze

3 VIDEO Ana Birchall / „Inițial am crezut că este un fake… dar nu este deși, pentru reputația și imaginea României, chiar aș fi vrut să nu fie adevărat”

4 „Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai

5 Moise Guran / Nea Marcel de la Buzău, acest manelist al politicii românești, gata oricând să-ți facă o cântare intitulată „mă doare-n plută de deficit”