CNAB: Aeronavele înregistrează întârzieri la decolare de 40 - 50 de minute din cauza operaţiunilor de degivrare, sâmbătă dimineaţa

CNAB: Aeronavele înregistrează întârzieri la decolare de 40 - 50 de minute din cauza operaţiunilor de degivrare, sâmbătă dimineaţa

Aeronavele înregistrează întârzieri la decolare de 40-50 de minute, pe aeroporturile din Bucureşti, din cauza operaţiunilor de degivrare, a anunţat, sâmbătă dimineaţa, Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti (CNAB).

"Operarea este normală pe aeroporturile din Bucureşti. S-a intervenit constant cu utilaje, astfel încât pistele, platformele, căile de rulare, dar şi căile de acces rutiere sunt curate şi au aderenţă bună. Stratul de gheaţă depus pe aeronave se îndepărtează prin degivrare, care se efectuează cu pasagerii la bord, chiar înainte de decolare. Acesta este motivul pentru care apar întârzieri, la decolare, de 40-50 minute", precizează CNAB.

Reprezentanţii Companiei Naţionale Aeroporturi Bucureşti recomandă pasagerilor să-şi ia toate măsurile pentru a ajunge în siguranţă şi la timp la aeroport în condiţiile în care fenomenul de "freezing rain" (ploaie îngheţată) afectează şi şoselele.

Capitala se află sub o atenţionare de polei, ploaia slabă şi intensificări ale vântului până duminică dimineaţa, iar în 26 de judeţe a fost emis un Cod galben de ninsori valabil până sâmbătă după-amiaza.AGERPRES


populare
astăzi

1 OFICIAL CCR a declarat neconstituțională reforma pensiilor magistraților pe motiv de formă, la sesizarea Liei Savonea

2 Cloacă de corupție la NATO! / Arestări și percheziții în Statele Unite, Belgia și Olanda

3 Ce porcărie / Citiți asta! Pare că CCR și PSD au fost mână-n mână! Dacă nu, cei de la CCR tot un act de jigodism moral au făcut!

4 Scene cumplite în Ucraina / un bărbat filmat cum fuge cu o femeie rănită în brațe. Rușii împușcă civili pe străzile din Pokrovsk

5 Tudor Chirilă, revoltat de decizia CCR și mesaj tranșant pentru magistrați: „E atât de greu de acceptat că trebuie să munciți ca toți ceilalți”