Cod galben de ploi şi ninsori în nouă judeţe; Cod galben de polei în patru judeţe şi în municipiului Bucureşti

Cod galben de ploi şi ninsori în nouă judeţe; Cod galben de polei în patru judeţe şi în municipiului Bucureşti

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis duminică atenţionări de Cod galben de ploi şi ninsori însemnate cantitativ, în intervalul 26 decembrie, ora 12:00 - 27 decembrie, ora 12:00, în Banat, nord-vestul Olteniei şi pe arii restrânse în Crişana şi Transilvania.

În regiunile menţionate va ploua însemnat cantitativ. În Carpaţii Occidentali şi în grupele vestice ale Carpaţilor Meridionali, la altitudini mai mici de 1.600 m vor fi precipitaţii mai ales sub formă de ploaie şi lapoviţă care vor continua să determine topirea şi cedarea apei din stratul de zăpadă, iar la altitudini de peste 1.800 m vor predomina ninsorile. Cantităţile de precipitaţii vor depăşi 20-25 l/mp.

Sunt vizate judeţele Arad, Timiş, Hunedoara, Alba, Bihor, Cluj, Caraş-Severin, Mehedinţi şi Gorj.

De asemenea, în intervalul 26 decembrie, ora 22:00 - 27 decembrie, ora 08:00, va fi în vigoare un Cod galben de polei, în judeţele Brăila, Ialomiţa, Tulcea, Ilfov şi în zona municipiului Bucureşti, precum şi în zonele joase de relief ale judeţelor Argeş, Dâmboviţa, Prahova şi Buzău.

Aici temporar vor fi precipitaţii slabe, predominant sub formă de ploaie şi local se va depune polei, precizează ANM. AGERPRES


populare
astăzi

1 ALERTĂ Declarații de o perversitate rară ale ministrului PSD al Justiției pe tema legii privind pensiile magistraților anunțată de premierul Bolojan

2 VIDEO Foarte interesante amănunte...

3 CTP reacționează la răscoala declanșată de reforma pensiilor speciale: „Magistrații de la noi, urmași de drept și de fapt ai nomenclaturii ceaușiste”

4 O tânără anti-vaccinistă de 23 de ani a murit, după ce a refuzat chimioterapia. Mama ei dă vina pe medici

5 VIDEO Cel mai puternic cutremur de planetă din ultimii 14 ani a avut loc în Extremul Orient rus: magnitudine 8,7. Tsunami de 4 metri