Comisia specială pentru legile Justiției - Raport favorabil asupra proiectului de modificare a legii organizării judiciare

Comisia specială parlamentară pentru legile Justiției a aprobat, luni, raportul proiectului de modificare a legii organizării judiciare, care urmează să intre în dezbaterea plenului Camerei Deputaților.

 În favoarea raportului au fost înregistrate 14 voturi ale reprezentaților PSD, ALDE și UDMR și 5 voturi au fost împotrivă, respectiv ale PNL și USR.

Una dintre principalele modificări adoptate de comisie a reprezentat-o înființarea Secției speciale privind investigarea infracțiunilor din Justiție. Această secție își va începe activitatea în termen de șase luni de la intrarea în vigoare a legii.

Comisia specială urmează să înceapă dezbaterile asupra proiectului de modificare a legii CSM.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

2 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?

3 „Dacă pierde puterea, va fi spânzurat de un stâlp de iluminat”

4 VIDEO 397 km de autostradă de la București la Pașcani pe Autostrada Moldovei?

5 Italia plătește noi milioane pentru iahtul confiscat de la oligarhul Melnicenko