Constanța: Șoferul unui microbuz cu pasageri care a blocat intenționat DN 39, la Agigea, cercetat penal

Constanța: Șoferul unui microbuz cu pasageri care a blocat intenționat DN 39, la Agigea, cercetat penal

Șoferul unui microbuz cu pasageri a blocat intenționat marți traficul pe DN 39, în zona podului de la Agigea, după ce a fost oprit pentru verificări de un echipaj al Serviciului Rutier, circulația fiind întreruptă pe un sens de mers timp de peste o jumătate de oră, conform Inspectoratului de Poliție al Județului (IPJ) Constanța.

''Nemulțumit de faptul că a fost oprit în trafic, conducătorul auto a poziționat în mod voluntar microbuzul cu persoane, blocând sensul de mers pe tronsonul Mangalia — Constanța, pentru aproximativ 40 de minute, timp în care polițiștii rutieri au deviat circulația pe contrasens'', reiese dintr-un comunicat de presă transmis de IPJ.

Microbuzul efectua o cursă regulată între localitățile Topraisar și Agigea.

Conducătorului auto, un bărbat de 40 de ani, din localitatea constănțeană Independența, i s-a întocmit dosar penal pentru blocarea cu intenție a șoselei și, totodată, a fost amendat cu 9.000 de lei pentru nerespectarea legislației privind transportarea călătorilor, numărul pasagerilor fiind mai mare decât capacitatea autovehiculului.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Zeci de funcționari au ajuns pe funcții în ANAF și Ministerul Finanțelor cu studii făcute la universități fantomă

2 Ce se întâmplă? / Cel mai bogat om al planetei „arată semne de îmbătrânire accelerată”

3 VIDEO CTP, necruțător cu Anca Alexandrescu

4 VIDEO Rușii, dați cu „cracii-n sus” la Pokrovsk?

5 VIDEO Priviți, ucrainenii au „prăjit” cea mai mare rafinărie Lukoil din Rusia, care produce 30% din consumul de benzină al țării