Consumul de energie al ţării a crescut cu 5,6% în primele nouă luni

Consumul naţional de energie electrică al ţării a fost mai mare cu 5,6% în primele nouă luni ale anului, faţă de perioada similară a anului trecut, ajungând la 41,4 TWh, potrivit unui comunicat al Institutului Naţional de Statistică.

Cel mai mult a crescut consumul populaţiei, cu 7,7%, urmat de consumul industrial, cu o creştere de 5%.

În acelaşi interval, producţia a fost de 44,5 TWh mai mare cu 7,8%. Cel mai mult a crescut producţia în hidrocentrale, 22,6%, precum şi în termocentralele clasice (9,6%).

În schimb, s-a diminuat cantitatea de energie generată de turbinele eoliene, cu 12,8%, şi în centralele fotovoltaice, cu 2,1%.

Principalele resurse de energie primară au totalizat 25,3 milioane tone echivalent petrol, în creştere cu 2,172 milioane tep faţă de perioada similară a anului trecut. AGERPRES/(Autor: Florentina Cernat, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Primele rezultate parțiale oficiale

2 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

5 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”