Copiii pierduţi în jungla din Columbia de 40 de zile au fost găsiţi în viaţă. Cel mai mic are un an

Copiii pierduţi în jungla din Columbia de 40 de zile au fost găsiţi în viaţă. Cel mai mic are un an

Cei patru copii, în vârstă de 13, 9, 4 şi un an, dispăruţi în jungla amazoniană din Columbia de la prăbuşirea, pe 1 mai, a unui mic avion cu care călătoreau, au fost găsiţi în viaţă, a anunţat vineri preşedintele Gustavo Petro, notează AFP.

Operațiunile de căutare ale copiilor FOTO Gustavo Petro

Operațiunile de căutare ale copiilor FOTO Gustavo Petro

"O bucurie pentru toată ţara! Cei patru copii pierduţi în urmă cu 40 de zile în jungla columbiană au fost găsiţi în viaţă", a scris el într-un mesaj pe Twitter însoţit de o fotografie a militarilor şi indigenilor care participau la operaţiunea de găsire a celor patru fraţi.

"Da, copiii au fost găsiţi, dar am nevoie de un zbor sau de un elicopter pentru a merge să-i caut de urgenţă", a declarat pentru AFP bunicul copiilor, Fidencio Valencia.

Originari din grupul indigen Uitoto, copiii rătăceau singuri în junglă de la prăbuşirea unui Cessna 206 la bordul căruia călătoreau împreună cu mama lor, pilotul şi o rudă.

Toţi cei trei adulţi au murit, iar trupurile lor au fost găsite de militari la locul accidentului.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 De citit ce spune omul ăsta despre ce se întâmplă acum pe frontul din Ucraina, dar și în spatele ușilor închise...

2 Judecătorul Mihail Udroiu, cu 9 apartamente și o casă de 350 de metri pătrați, se pensionează la doar 48 de ani...

3 O chestie care dă fiori / Oamenii de știință au descoperit ADN uman într-un meteorit vechi de 2 miliarde de ani

4 Cine va conduce, de fapt, PSD...

5 BREAKING Shaorma cu de toate la PSD! / Numele vehiculate pentru viitoarea echipă de conducere, cu Grindeanu președinte