Coreea de Nord în imagini pe care Kim Jong-un nu le vrea publice: Străzi măturate sub supravegherea soldaţilor, chelneriţe acre şi oameni trişti - GALERIE FOTO

Un fotograf îndrăzneţ a riscat închisoarea şi a scos ilegal din Coreea de Nord o serie de imagini uimitoare, pe care dictatorul de la Phenian nu le vrea publice.

Coreea de Nord în imagini pe care Kim Jong-un nu le vrea publice: Străzi măturate sub supravegherea soldaţilor, chelnăriţe acre şi oameni trişti - GALERIE FOTO (Imagine: Daily Mail)

Potrivit Daily Mail , Michal Huniewicz a reuşit să scoată din ţara lui Kim Jong-un, prin contrabandă, mai multe carduri de memorie cu fotografii pe care le-a făcut în Coreea de Nord păcălind vigilenţa autorităţilor. Fotograful a surprins astfel viaţa de zi cu zi a nord-coreenilor.

GALERIE FOTO

Spre deosebire de tablourile idilice prezentate de agenţia oficială de ştiri, fotografiile surprinse de Michal Huniewicz redau o cu totul altă perspectivă a vieţii în Coreea de Nord, o ţară împovărată de sărăcie sub un regim dictatorial dur.

Michal Huniewicz a realizat imaginile anul trecut, mergând în Coreea de Nord din China. El a fost însoţit de un ghid turistic, una dintre condiţiile ce trebuie îndeplinite pentru a primi permis de intrare în ţară.

De la munca pe câmp, la curăţenia din parcuri şi pieţe făcută sub atenta supraveghere a soldaţilor, viaţa grea pe care o duc oamenii se reflectă în privirea lor pierdută şi în poziţia umerilor căzuţi.

Un formular primit de străini la vamă, dezvăluie ceea ce nu se acceptă la intrarea în ţară, laptop-urile fiind atent inspectate ca să nu cumva să aibă filmul de comedie "The Inteview", interzis în Coreea de Nord.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

2 O femeie l-ar fi ruinat pe bogatul Ioan Niculae. Dezvăluirile unui fost apropiat din fotbal

3 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

4 O fotografie istorică...

5 Iranul dă șah economiei mondiale, dar americanii mai au o carte de jucat. Expert: „E o armă teribilă”