Coronavirus: Franţa începe duminică programul de vaccinare (ministrul sănătăţii)

Coronavirus: Franţa începe duminică programul de vaccinare (ministrul sănătăţii)

Franţa va începe programul de vaccinare anti-COVID-19 duminică, 27 decembrie, a anunţat luni pe Twitter ministrul francez al sănătăţii Olivier Veran, transmite Reuters.

Programul francez de vaccinare va debuta cu membrii cei mai vulnerabili ai populaţiei cum sunt vârstnicii, a menţionat Veran.

El a mai afirmat, într-o emisiune pe postul de radio Europe 1, că actualele vaccinuri dezvoltate pentru a combate pandemia de COVID-19 ar trebui să fie eficiente şi împotriva noii tulpine a noului coronavirus descoperită recent în Marea Britanie şi din cauza căreia numeroase ţări au blocat intrările dinspre Regatul Unit.

"Teoretic, nu există motive să se creadă că vaccinul nu ar fi eficient", întrucât boala rămâne aceeaşi, a spus Veran.

Potrivit ministrului francez, este "complet posibil" ca această tulpină să circule deja în Franţa, deşi nu a fost detectată până acum în urma testelor.AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?