Coronavirus: Preşedintele filipinez, într-o ''izolare perpetuă'' pentru a se proteja de COVID-19

Coronavirus: Preşedintele filipinez, într-o ''izolare perpetuă'' pentru a se proteja de COVID-19

Preşedintele filipinez Rodrigo Duterte se află într-un regim continuu de izolare pentru a fi ferit de noul coronavirus, a declarat luni purtătorul său de cuvânt, Harry Roque, după ce un membru al cabinetului a fost testat pozitiv la COVID-19, informează dpa.

Şi Duterte este testat constant, a adăugat Roque.

Duterte ''se află într-o izolare perpetuă, în sensul că grupul pentru securitatea prezidenţială a făcut o treabă foarte bună în a se asigura că nimeni nu se apropie de fapt de preşedinte. El s-a plâns şi de testele repetate nasofaringiene'', a menţionat el.

Duminică, ministrul de interne Eduardo Ano a anunţat că a fost testat pozitiv la coronavirus şi că are ''simptome similare gripei, printre care dureri în gât şi dureri musculare''. Ano a mai transmis că s-a autoizolat, iar alţi membri ai cabinetului care se aflau în contact strâns cu el au intrat în izolare.

Rodrigo Duterte nu a intrat în contact direct cu Ano. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi la ce nivel se discută acum între SUA și China...

2 Așa o fi? / Noi pe cine credem?

3 Putin pierde cel mai bizar război din ultimii 150 de ani. Focul s-a întors în Rusia

4 AUDIO Reacția lui Donald Trump, în Air Force One, când a fost întrebat de reducerea forțelor americane din România

5 Ce se întâmplă? / Înalți oficiali americani s-au mutat în baze militare