Coronavirus: Ungaria a început vaccinarea anti-COVID-19

Coronavirus: Ungaria a început vaccinarea anti-COVID-19

Autorităţile ungare au început sâmbătă vaccinarea anti-coronavirus cu vaccinul Pfizer-BioNTech a angajaţilor din sectorul medical, cu o zi mai devreme decât în majoritatea ţărilor Uniunii Europene, transmite Reuters.

Ungaria a primit primul transport de vaccin anti-coronavirus sâmbătă dimineaţa, iar dozele ajung pentru vaccinarea a 4.875 de oameni, a relatat agenţia publică MTI. Vaccinurile au fost transportate la Budapesta sub escorta poliţiei.

Foto: (c) SZILARD KOSZTICSAK / EPA


"Am început vaccinarea personalului medical, potrivit unui plan prestabilit", a declarat un purtător de cuvânt al guvernului, sub formă de răspuns la întrebările adresate de Reuters.

Primele vaccinuri sunt livrate la principalul centru anti-COVID-19 din Budapesta, Spitalul Central Del-Pest, iar după-amiază alte doze vor ajunge la încă un spital important din Budapesta, a relatat MTI.

Începând de duminică, numeroase ţări din UE - printre care Franţa, Germania, Italia, Austria, Portugalia şi Spania - intenţionează să înceapă vaccinarea în masă. AGERPRES


populare
astăzi

1 Recorder / Documentar devastator despre starea Justiției din România, în ziua în care CCR decide dacă magistrații își merită pensiile speciale

2 Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri

3 Generalul format în SUA detonează miturile despre strategia americană și singurii români agreați de Trump

4 Culisele amânării CCR pentru după Crăciun a judecării sesizării Înaltei Curți privind reforma pensiilor magistraților

5 Cele două strategii de pe masa PSD după eșecul de la București: „mazilirea” USR și ieșirea de la guvernare. Ce riscă social-democrații dacă rup coaliț…