Coronavirus: Ungaria nu va folosi vaccinul rus, date fiind capacităţile limitate de producţie ale Rusiei (oficial)

Ungaria va cumpăra vaccinuri anti-COVID-19 fie prin intermediul mecanismului Uniunii Europene, fie direct din China, întrucât Rusia nu deţine suficiente capacităţi de producţie a vaccinului, a declarat joi şeful de cabinet al premierului ungar Viktor Orban, transmite Reuters.

Ungaria a participat la eforturile de testare ale Rusiei şi a primit mici cantităţi din vaccinul rusesc Sputnik-V, ceea ce a stârnit în rândul colegilor ei europeni îngrijorarea că ar putea ocoli mecanismul de aprobare al Uniunii Europene, notează Reuters.

"Rusia are o capacitate de producţie inadecvată", a spus Gergely Gulyas pe canalul de televiziune ATV.

El a adăugat că Ungaria s-a bucurat să ia parte la testele din Rusia, dar că achiziţia de vaccinuri la scară largă va avea loc "în cadrul procedurii UE sau din China".

Aceste remarci sunt primul semnal clar că vaccinurile ruseşti nu vor fi folosite pentru vaccinarea în masă din Ungaria, menţionează Reuters, amintind şi că Viktor Orban a fost criticat de-a lungul mandatului său în fruntea executivului pentru construirea de relaţii cu liderul rus Vladimir Putin, inclusiv prin proiecte comune de anvergură, cum este cel al unei noi centrale nucleare.AGERPRES


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /