Corpul de control al premierului mulțumește medicilor care au furnizat informații în ancheta privind achizițiile de dezinfectanți

Corpul de control al premierului mulțumește tuturor medicilor care au furnizat informații utile în ancheta privind achizițiile de dezinfectanți în spitalele din România.

"Mulțumim tuturor medicilor care au răspuns la apelul Corpului de Control al Primului Ministru și au furnizat informații utile în ancheta privind achizițiile de dezinfectanți în spitalele din România! Există mulți medici cu conștiință și cu dorința de a face bine în sistemul de sănătate, ceea ce este încurajator pentru demersul de a însănătoși acest sistem", se arată într-un mesaj al Corpului de control al prim-ministrului, publicat vineri, pe Facebook .

Corpul de control al premierului a anunțat pe 28 aprilie că a inițiat o acțiune de control la unitățile sanitare publice cu paturi aflate în subordinea, sub autoritatea sau în coordonarea Ministerului Sănătății, referitoare la achizițiile de produse biocide și de servicii de curățenie și igienizare, potrivit unui comunicat publicat pe site-ul Guvernului.

Pe 9 mai, Corpul de control al prim-ministrului a solicitat celor care dețin informații pentru clarificarea situației dezinfectanților folosiți în spitale să le pună la dispoziția acestei instituții, pe adresa de e-mail informații@control.ro.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Urmează Bolojan?

2 REVOLTĂTOR Comisia Europeană cere extinderea contribuției CASS asupra pensiilor pentru a face rost de bani pentru salariile bugetarilor!

3 Întârzierea la A0 Nord / Lotul 3, finalizat abia în septembrie, ține blocat și Lotul 4

4 Înalt oficial al Guvernului Bolojan, pus sub acuzare de DNA

5 Peste 60.000 de persoane au stabilit un record la Mogoșoaia: cel mai mare festival familial din Europa de Est