CSM: Afirmațiile generalului SRI Daniel Dumbravă nu au afectat independența Justiției

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a decis luni că afirmațiile generalului Daniel Dumbravă, șeful Direcției juridice a SRI, nu au fost de natură să aducă atingere independenței Justiției.

CSM a luat în dezbatere luni o sesizare depusă de trei asociații profesionale ale magistraților — Uniunea Națională a Judecătorilor din România, Asociația Magistraților din România și Asociația Procurorilor din România—, care au solicitat Consiliului să apere independența Justiției de posibila influență a Serviciului Român de Informații (SRI), după ce șeful Direcției juridice a Serviciului, Daniel Dumbravă, a afirmat într-un interviu că instanțele de judecată sunt "câmp tactic" pentru SRI și că "în prezent ne menținem interesul/atenția până la soluționarea definitivă a fiecărei cauze".

La ședința de luni a Plenului au participat reprezentanți ai ambasadelor Italiei și Danemarcei la București, nu însă și reprezentanții celor trei asociații care au depus sesizarea.

În majoritate, membrii CSM au arătat că declarația dată de Daniel Dumbravă în cadrul acelui interviu a avut un caracter general, afirmațiile acestuia au fost scoase din context și au considerat că nu se poate spune că a fost vorba de un atac la adresa Justiției.

AGERPRES/(AS — autor: Eusebi Manolache, editor: Florin Marin)


populare
astăzi

1 VIDEO Gest disperat al președintelui Emiratelor Arabe Unite, șeicul Mohamed bin Zayed Al Nahyan

2 „O armă iraniană puternică” / Cum au fost uciși cei șase militari americani într-un atac al Iranului

3 Iranul pune în aplicare un plan / „Credeau că nu se va întâmpla nimic?” / „În orice moment, o rachetă ar putea ateriza în mijlocul țării voastre”

4 Cum a „trezit” China Japonia și a obținut efectul invers

5 Ce se întâmplă? / Grecia va deshuma 150 de persoane moarte de Covid, după ce trupurile nu s-au descompus nici după 5 ani