CT Popescu, despre Ponta. Ceauşescu a fost geniul Carpaţilor, dar galaxie, ca premierul, nu a fost numit

CT Popescu, despre Ponta. Ceauşescu a fost geniul Carpaţilor, dar galaxie, ca premierul, nu a fost numit

 Victor Ponta îşi merită supranumele de Galactic, a afirmat  Cristian Tudor Popescu într-o ediţie la Gândul LIVE.  Acesta a explicat de ce noi, românii, avem nu doar un Bercea Mondialu', ci şi un Ponta Galacticu'. 

 Despre candidatul Victor Ponta, Cristian Tudor Popescu a afirmat că acesta "are viziune": "Dl Ponta a venit cu un nou concept de educaţie: "Educaţia Selfie". Este un concept interesant, acesta de educaţie pe iPhone, pe telefonul mobil, pe tabletă, pentru un copil de 7-8 ani care nu are manuale, nu are ce să îmbrace, nu are bani de caiet şi de multe ori nu are ce să mănânce. De ce ar trebui să presupunem că ar avea telefon mobil", se întreabă editorialistul Gândul

"Nu pot decât să notez acest concept al galacticului Ponta - pentru că avem Bercea Mondialu', dar avem, noi, românii - vechii români, cum spune un şef de consiliu judeţean, un om cu titluri - cum erau înainte vel logofeţii, paharnicii -, şi un Ponta Galacticu' ", a mai spus editorialistul punctând că astăzi titlul de nobleţe este dat de numărul de dosare penale.

"Un om de mare anvergură, dl. Cosma, preşedinte al unui consiliu judeţean, este produsul acestei educaţii selfie, în ciuda vârstei sale venerabile", a continuat CTP, afirmând că a mai văzut în PSD exponenţi ai acestui tip de educaţie promovată de Victor Ponta: "Acest domn, Cosma, ministrul Educaţiei, Remus Pricopie, care trebuie să se numească de acum înainte, să aibă cognomenul latinesc tei'ste de Fox şi dl Zisu Stanciu, care a ales să înflăcăreze masele propunând să le dea foc", i-a şi enumerat editorialistul Gândul.

"Nicolae Ceauşescu a fost Dunărea gândirii, a fost geniul Carpaţilor, a fost munte, a fost văpaie, dar galactic nu a fost făcut. Asta mi se pare un salt calitativ extraordinar. Ne ducem deja în adândul spaţiului cosmic, universal: Ponta Galactic", a spus CT POpescu.


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?