
Cu ce se ocupă Ianis Hagi de când a devenit şomer. Internaționalul român nu și-a găsit încă echipă
Ianis Hagi, unul dintre cei mai talentați jucători ai generației sale, a rămas fără echipă după ce Rangers nu i-a mai propus prelungirea contractului. Internaționalul român, care lipsește de la națională din cauza unei accidentări, profită de perioada de pauză din carieră și se distrează la mare alături de soția sa, Elena.
Tricolorul și-a mandatat echipa de agenți să-i găsească o echipă la care să joace din sezonul viitor, însă lucrurile par că nu se mișcă în vreun fel. Dacă cei mai mulți fotbaliști ajunși în ultimele 6 luni de contract își caută din timp o nouă echipă, internaționalul român a surprins, rămânând șomer. Din țară, Gigi Becali l-a vrut la FCSB, însă a renunțat din cauza salariului prea mare al jucătorului. Borussia Monchengladbach a avut mai multe contacte cu reprezentanții românului, însă nu a avut loc vreo discuție care să se concretizeze. Dan Șucu îl vrea la Genoa, însă patronul formației italiene nu a inițiat niciun demers în acest sens.
La finalul lunii merge la nunta surorii sale
Până când va apărea o ofertă concretă, Ianis Hagi profită de zilele libere și se relaxează alături de soția sa pe litoralul din România, Elena Hagi postând mai multe fotografii pe pagina ei de Instagram, de pe plajă și de la masă. După vacanța de la mare, cei doi vor participa pe 29 iunie la nunta Kirei Hagi cu grecul Thomas Ferfelis.
Inițial, evenimentul ar fi trebuit să aibă loc în toamnă, dar cei doi miri l-au devansat , astfel că la finalul acestei luni va avea loc cununia religioasă, la biserica Sfântu Visarion din București - unde s-au cununat și Ianis Hagi și Elena Tănase. Petrecerea se va desfășura pe malul lacului Cernica, într-un restaurant deținut de familia viitorului ginere al lui Gică Hagi. Nași vor fi Loredana Groza și Marius Szeker.
”Este greu de spus unde mă văd”
Revenind la Ianis Hagi, acesta a mărturisit în urmă cu câteva zile că e surprins de postura în care a ajuns, dar că nu-și face probleme și că lucrurile se vor așeza. ”Este pentru prima dată în cariera mea când sunt liber de contract. Acum mă concentrez să iau cea mai bună decizie pentru mine pentru că este foarte importantă. Încerc să pun în balanță tot, inclusiv echipa națională. Să mă pun într-o poziție favorabilă să pot continua progresul.
Sunt liber de contract, am primit telefoane. Este greu de spus unde mă văd. Voi pune în balanță tot ce mi se oferă. Voi încerca să iau cea mai bună decizie pentru progresul meu și pentru cariera mea. Am încă 26 de ani, voi juca încă cel puțin 10 ani de acum încolo. Este un moment important și sper să fiu inspirat”, a spus Ianis Hagi, în finalul lunii mai, când a participat la lansarea cărții autobiografice a tatălui său.
Sursa: adevarul.ro