Culisele amânării CCR pentru după Crăciun a judecării sesizării Înaltei Curți privind reforma pensiilor magistraților

Judecătorii Curții Constituționale a României (CCR) au amânat pentru 28 decembrie sesizarea Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ), privind proiectul legii pensionării magistraților, pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament, au declarat surse oficiale pentru G4Media. 28 decembrie este într-o zi de duminică, cu trei zile înainte de Revelion.

În cadrul CCR, după câteva ore de ședință, facțiunea antireformistă a pierdut un vot care îi asigura majoritatea de 5 la 4 pentru admiterea sesizării Înaltei Curți – raportul s-a schimbat în 5 la 4 pentru respingerea sesizării – și a cerut amânarea pronunțării, potrivit surselor G4Media. Ceilalți judecători nu au susținut amânarea.

Ulterior, Biroul de presă al CCR a anunțat oficial că obiecția de neconstituționalitate a Legii pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul pensiilor de serviciu, obiecție formulată de Înalta Curte de Casație și Justiție a fost amânată pentru 28 decembrie ora 13.00.

Judecătorii Curții Constituționale au amânat decizia după o ședință care a început la ora 10.00, a fost întreruptă aproape de ora 13.00 pentru o pauză și a fost reluată la ora 14.00.

Potrivit surselor G4Media, amânarea a fost cerută de judecătorii Cristian Deliorga, Gheorghe Stan, Bogdan Licu și Mihai Busuioc, iar dacă minimum trei judecători solicită, este obligatoriu să se aprobe amânarea.

Context: Proiectul prevede creşterea etapizată a vârstei de pensionare a procurorilor și judecătorilor de la 48 la 65 de ani, cu câte un an pentru fiecare generație de magistrați, iar cuantumul pensiei nu poate depăşi 70% din indemnizaţia netă primită în ultima lună de activitate.

Se instituie și condiţia vechimii în muncă de cel puţin 35 de ani,

Proiectul se va aplica şi personalului auxiliar din instanţe şi parchete, angajaţilor de la Institutul Naţional de Expertize Criminalistice, precum şi magistraţilor asistenţi şi personalului de specialitate juridică de la Curtea Constituţională.

Accesarea fondurilor europene, corectarea unor inechități şi sustenabilitatea sistemului de pensii au fost printre criteriile invocate de cabinetul Bolojan pentru adoptarea unor noi prevederi privind pensiile magistraților.

Secțiile unite ale ÎCCJ au fost convocate în 5 decembrie de Lia Savonea și au decis să sesizeze CCR, considerând că legea – dacă va fi promulgată în această formă – îi discriminează pe magistrați, față de alte categorii de beneficiari de pensii de serviciu.

Vom reveni


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă