Cupa României: Victorie pentru Farul Constanța în deplasare, contra Rapid București

Farul Constanţa a învins-o pe Rapid Bucureşti cu scorul de 2-0 (1-0), miercuri seara, în Giuleşti, într-un meci din Grupa C a Cupei României la fotbal.

Farul, liderul Superligii, s-a impus prin golurile marcate de Carlo Casap (45+4 - penalty), după un fault comis de Mattias Kait la Luca Andronache, şi de tânărul Adrian Mazilu (90+7), care a marcat primul său gol pentru echipa constănţeană, la vârsta de 17 ani.

Rapid a avut o mare ocazie la 0-0, când Marko Dugandzic nu a reuşit să trimită mingea în plasă de la un metru (38).

În min. 47, arbitrul Horaţiu Feşnic a acordat penalty pentru Rapid, în urma unui duel între Alexandru Albu şi Andrei Borza, dar apoi a revenit asupra deciziei după vizionarea imaginilor video.

În prima etapă, Rapid a învins-o pe CSC Dumbrăviţa cu 4-1, iar Farul a remizat cu CSM Alexandria, 2-2.

Joi vor avea loc partidele CSM Alexandria - AS FC Universitatea Cluj (Stadion Municipal - Turnu Măgurele, 14:00) şi CSC Dumbrăviţa - FC CFR 1907 Cluj (Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca, 18:15).

Galeria Rapidului a pus în scenă un protest în timpul meciului, ca răspuns la modul umilitor și abuziv în care s-a comportat Jandarmeria la meciul Rapid-FCSB cu suporterii giuleșteni. Ei au refuzat timp de 10 minute să își susțină echipa, iar în minutul 7, majoritatea și-a scos buletinele, scandând „Libertate pentru suporteri”. În minutul 20 și galeria constănțenilor, la intrarea pe stadion a scandat „Libertate pentru suporteri”, giuleștenii aplaudând reacția adversarilor și alăturându-se scandărilor.

Fotbaliștii pregătiți de Adrian Mutu s-au alăturat și ei demersului ultrașilor și au refuzat jocul preț de câteva zeci de secunde după fluierul de start al lui Horațiu Feșnic.

FC Rapid Bucureşti - FC Farul Constanţa 0-2 (0-1), Stadion Rapid-Giuleşti - Bucureşti

Au marcat: Carlo Casap (45+4 - penalty), Adrian Mazilu (90+7).

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); al patrulea oficial: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti)

Arbitru video: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitru asistent video: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti)

Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) - CCA, Aurel Ionescu (Bucureşti) - FRF

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...