Cutremur cu magnitudinea 3,6 în judeţul Buzău, vineri dimineaţa

Cutremur cu magnitudinea 3,6 în judeţul Buzău, vineri dimineaţa

Risc Seismic

Un cutremur cu magnitudinea 3,6 s-a produs vineri dimineaţa, la ora locală 6:06, în zona seismică Vrancea, judeţul Buzău, potrivit informaţiilor publicate de Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).

Seismul a avut loc la o adâncime de 142 de kilometri (km) în apropierea următoarelor oraşe: 71 km est de Braşov, 86 km nord-est de Ploieşti, 106 km sud de Bacău, 121 km vest de Galaţi, 122 km vest de Brăila şi 138 km nord de Bucureşti.

În luna octombrie, în România au avut loc 15 cutremure, cu magnitudini cuprinse între 2 şi 3,6.

Cel mai important seism din acest an s-a produs pe data de data de 26 mai şi a avut o magnitudine de 4,7 grade. Cutremurul a fost resimţit şi la Bucureşti. AGERPRES

Risc Seismic


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?

3 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

4 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

5 Onestitate marca USR...