Cutremur de 3,9 grade în Vrancea

Cutremur de 3,9 grade în Vrancea

Risc Seismic

Seismul a avut epicentrul la 34 de kilometri de Covasna, 45 de kilometri de Târgu Secuiesc, 48 de kilometri de Focşani şi 54 de kilometri de Râmnicu Sărat şi Mărăşeşti, potrivit specialiştilor de la INFP, citaţi de Mediafax.

Cutremurul cu cea mai mare magnitudine de anul acesta din România a avut 5 grade şi s-a înregistrat la 29 martie, tot în zona seismică Vrancea.

De asemenea, la 6 octombrie 2013, în Vrancea s-a produs un cutremur de 5,5 grade pe scara Richter, cel mai mare din ultimii patru ani.

Seismul de atunci a fost simţit şi la Bucureşti, dar şi în nordul Bulgariei şi în Republica Moldova.

Sursa: adevarul.ro

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?