Dacă-l vedeți pe ăsta în Guvernul PNL să știți că MAFIA a rămas la putere!

Dacă-l vedeți pe ăsta în Guvernul PNL să știți că MAFIA a rămas la putere! Îl cheamă Cristian Bușoi. Și se aude că ar renunța la noul mandat de europarlamentar pentru a prelua portofoliul de la Sănătate. A mai renunțat o dată la un mandat de europarlamentar, când era Ponta premier. Pentru a se duce președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS). Pentru doar 8 luni (01/06/2013-01/02/2014)! Aproape la fel ca acum.

Numai că atunci, într-o singură zi a făcut o plată de 265 de milioane de euro către marii furnizori de medicamente! Vă rugăm pe voi să judecați. 

Oameni buni, acest individ, nefiresc de bogat pentru vârsta lui deși n-a avut niciodată nicio afacere, a fost doar deputat sau europarlamentar! În 2004 a fost ales deputat PNL, la doar 26 de ani, la un an după ce terminase facultatea de medicină. 

Reușise, la un moment dat, să se înșurubeze chiar și pe lângă președinte, care-l promova pentru postura de candidat al PNL la Primăria Capitalei, la alegerile locale din 2016. Individul chiar a fost câteva zile desemnat candidat.

Întotdeauna figurează printre contributorii cu sume uriașe la campaniile PNL. Are și de unde! Nimeni nu știe din ce bani, acest individ a ajuns acționar la Fondul Proprietatea cu acțiuni valorând aproape 15 milioane de euro!

Vă prezentăm mai jos 3 dintre declarațiile lui de avere. Concluziile le trageți voi. Societatea aia pe care zice că a împrumutat-o cu sume uriașe de bani nu are niciun fel de activitate și niciun salariat. Și figurează cu sediul social în comuna Ghioroc, județul Arad!

Declarație de avere 2004:

Declarație de avere 2008:

Declarație de avere 2019:

Curriculum vitae

Formare (titluri și diplome)

2010 : doctorat în sănătate publică și management sanitar, Universitatea de Medicină și Farmacie, Timișoara
2008 : absolvent al Institutului Diplomatic Român, București
2007 : absolvent al Facultății de Drept din cadrul Universității Titu Maiorescu, București
2005 : absolvent al Colegiului Național de Apărare, București – lucrarea de absolvire: „Reforma serviciului militar în România”
2003 : absolvent al Facultății de Medicină din cadrul Universității de Medicină și Farmacie Carol Davila, București
1997 : absolvent al Școlii Generale nr. 2 și al Liceului Teoretic Traian, Drobeta Turnu Severin

Carieră profesională

01/06/2013-01/02/2014 : februarie 2014: președinte al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS)
01/04/2007-01/06/2013 : deputat în Parlamentul European, membru al Comisiei pentru piața internă și protecția consumatorilor (IMCO), membru supleant în Comisia pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară (ENVI)
01/12/2004-01/04/2007 : deputat în Parlamentul României – circumscripția județului Timiș, membru în Comisia pentru sănătate și familie

Carieră politică

Funcții în cadrul unui partid politic sau sindicat national
01/10/2017-... : vicepreședinte al PNL (Partidul Național Liberal din România)
01/08/2016-... : președinte al PNL București
01/03/2017-01/06/2017 : secretar general al PNL
01/11/2014-01/06/2017 : prim vicepreședinte al PNL
01/06/2014-01/11/2014 : vicepreședinte al PNL
01/06/2009-01/12/2014 : vicepreședinte al PNL Timiș
01/02/2009-01/06/2009 : președinte al PNL Timiș
01/01/2007-01/03/2009 : membru al Biroului Politic Central al PNL
01/10/2005-01/01/2007 : vicepreședinte al PNL Mehedinți
01/05/2002-01/02/2005 : președintele național al Cluburilor Studențești Liberale (organizația de studenți a PNL)
01/05/2001-01/05/2002 : președinte al TNL (Tineretul Național Liberal) Timișoara
1996-1998 : vicepreședinte cofondator al TNL la nivel național
1996 : membru al PNL

Funcții în cadrul instituțiilor EU

01/07/2014-... : deputat în Parlamentul European, membru al Comisiei pentru industrie, cercetare și energie (ITRE), membru supleant al Comisiei pentru piața internă și protecția consumatorilor (IMCO) și al Comisiei pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară (ENVI)
01/04/2007-01/06/2013 : deputat în Parlamentul European, membru al Comisiei pentru piața internă și protecția consumatorilor (IMCO), membru supleant în Comisia pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară (ENVI)

Alte activități

01/11/1999-01/05/2002 : președinte fondator al asociației „Tinerii secolului XXI” – Drobeta Turnu Severin
membru al Consiliului de administrație al Institutului de Studii Populare
2017 : Publicație: „Cum vindecăm sistemul de sănătate din România”, Editura Adevărul
2011 : Publicație: „Politici de sănătate în Uniunea Europeană”, Editura Polirom (coautor împreună cu Cristian Vlădescu)
2000 : Publicație: „Reforma liberală a serviciilor de educație în România”


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 Mesajul unui învățător bistrițean care l-a cunoscut pe președinte acum 20 de ani

2 Proasta s-a căcat în urnă! Dăncilă s-a referit la românii din diaspora folosind apelativul „ăștia”

3 ALERTĂ Proasta s-a pișat pe covor! Dăncilă a refuzat să răspundă în engleză la întrebarea unui jurnalist formu…

4 Concluzia? Iohannis-Dăncilă, scorul etapei! PSD, încă un eșec în drumul spre retrogradare!

5 Comentariul și concluziile lui Sebastian Lăzăroiu după ieșirile televizate ale celor doi candidați

recomandări

Te ia DNA: Constantin Boșcodeală

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Noi dovezi că pisicile conduc de fapt lumea