De ce Joe Biden a avut o formă uşoară de COVID-19, în timp ce Trump a fost dus cu elicopterul la spital. Explicaţia şefului de stat american

De ce Joe Biden a avut o formă uşoară de COVID-19, în timp ce Trump a fost dus cu elicopterul la spital. Explicaţia şefului de stat american

Acesta a fost testat negativ la COVID de două, după cinci zile de izolare şi tratament, relatează Reuters, potrivit Agerpres. Preşedintele american a avut simptome uşoare. Joe Biden (79 de ani) a afirmat că nu a ajuns să sufere de simptome grave deoarece s-a vaccinat şi l-a dat exemplu pe predecesorul său predecesorul său, Donald Trump, care a avut o formă mai gravă, deoarece a preferat să nu se vaccineze:

„Când predecesorul meu a făcut COVID, el a trebuit să fie dus cu elicopterul la Centrul Medical Walter Reed. A fost grav bolnav. Din fericire, s-a vindecat. Când eu am luat COVID, am lucrat de la etaj în Casa Albă - din birourile de la etaj - pentru o perioadă de cinci zile. Diferenţa este vaccinarea, desigur”, a explicat liderul american.

„Am fost capabil să lucrez“

Preşedintele american a avut o întâlnire, în Grădina de trandafiri a Casei Albe, cu personalul şi reporterii acreditaţi. Acesta a declarat că nu i-a fost teamă că situaţia s-ar putea agrava şi că a fost îngrijit atent şi a urmat un tratament cu medicamentele disponibile: „Simptomele mele au fost uşoare, recuperarea mea a fost rapidă şi mă simt grozav. Pe întreaga durată în care am fost în izolare am fost capabil să lucrez, să îmi îndeplinesc atribuţiile funcţiei fără vreo întrerupere. Este o dovadă reală cu privire la unde ne aflăm în lupta contra COVID-19”.

După întâlnirea cu personalul şi jurnaliştii, Joe Biden a revenit în Biroul Oval.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 Bătaie în timpul unui zbor Tel Aviv - Bucureşti. 30 de pasageri au fost implicaţi în altercaţie. Poliția a intervenit imediat după aterizare

4 Mihaela Bilic, postare controversată în care atacă Big Pharma

5 Mircea Coșea / Guvernul Bolojan a transformat criza bugetară în criză economică. Vom intra în colaps