De citit...

Mioara Roman a încetat din viață la vârsta de 83 de ani. Șefă de promoție, jurnalistă de radio, traducătoare și specialistă în istoria și civilizația țărilor arabe, Mioara Roman a fost fiica lui Ion Georgescu.

Doctorul Gheorghe Mămularu face pe site-ul cozia-info.ro , portretul lui Ion Georgescu: „După anul 1944 Ion Georgescu a inițiat și a condus reforma învățământului. În anul 1946 este cooptat în diplomație. A fost trimis mai întâi la Varșovia ca prim secretar al ambasadei, funcție pe care a deținut-o până în 1949. După aceea a fost numit ambasador în mai multe țări: Egipt, Irak, Algeria, Maroc, Mauritania, Liberia, Tunis, Mali și Elveția.”

Citiți pe larg la cozia-info.ro


populare
astăzi

1 Interesantă ipoteza lansată de Caramitru...

2 De citit...

3 Voi ați citit ce pregătește Ucraina?

4 Dezvăluire / CSM a decis în secret ca magistrații să primească în continuare diurnă de 2% pe zi, deși legea interzice asta

5 „Îi este frică și nu vrea să-și asume riscuri” / Un important propagandist rus cere răsturnarea lui Putin. Pe cine propune ca înlocuitor