De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere! România – Muntenegru, 0-3

Elevii lui Edi Iordănescu sperau! După ce au trecut de Finlanda, sperau! Suporterii visau! Visau că prima reprezentativă poate ajunge pe locul I în grupă! După meciul cu Finlanda, toate problemele din meciurile din deplasare, cu Muntenegru şi Bosnia, dispăruseră, mai erau trei partide de disputat din Liga Naţiunilor despre care se credea că urmau să arate un galop de sănătate şi să spele toate păcatele.

Primul hop era returul cu Muntenegru. În Giuleşti.

Echipe de start

România: Fl. Niţă - Cr. Manea, Chiricheş, Burcă, Bancu - R. Marin, M. Marin, Al. Maxim - Ştefănescu, Puşcaş, Mihăilă

Rezerve: Moldovan, Târnovanu - Raţiu, Camora, N. Păun, Oct. Popescu, Cicâldău, Ad. Rus, Fl. Tănase, Hanca, Sorescu, Olaru. Selecţioner: Edward Iordănescu

Muntenegru: Mijatovic - Vesovic, Vujacic, Tomasevic, Radunovic - Jovovic, Scekic, Jankovic, Savicevic - Mugosa, Krstovic

Rezerve: Petkovic, Dragojevic - Vukcevic, Bozovic, Beciraj, Raickovic, Bubanja, Sipcic, Camaj, Milovic, Dukanovic. Selecţioner: Miodrag Radulovic

România a început cu chef, chef care s-a disipat pe măsură de minutele treceau, ca un gheţar care se topeşte când dă de căldură. Şi asta a dat adversarilor posibilitatea să câştige teren, să-şi facă jocul, să atace, să construiască. Şi să marcheze, primul gol venind în minutul 42, după o lovitură de cap a lui Stefan Mugosa.

Repriza doi a fost la indigo! Pe teren, o echipă care juca şi marca şi una care se chinuia. În minutul 63, era deja 3-0 pentru oaspeţi, după ce acelaşi Mugosa a mai înscris de încă două ori, în minutul 56 şi 63. În timp ce România lua bătaie pe teren propriu, Ungaria învingea Anglia, în deplasare, cu 4-0.