Dialogul cu Serbia nu este o prioritate pentru viitorul premier al Kosovo

Viitorul premier al Kosovo, Albin Kurti, nu intenţionează să acorde prioritate dialogului cu Serbia, care nu recunoaşte independenţa statului kosovar, informează vineri dpa.

"Nu vrem să subestimăm (dialogul cu Serbia), însă cetăţenii ne-au ales pentru a asigura locuri de muncă şi justiţie, şi pentru a lupta împotriva pandemiei de coronavirus", a declarat Kurti, fost activist în domeniul drepturilor omului, într-un interviu pentru secţia albaneză a postului de radio Vocea Americii, difuzat vineri.

Albin Kurti este liderul partidului de stânga Vetevendosje (Autodeterminare), care a câştigat la mare distanţă alegerile parlamentare de duminică.

Potrivit sondajelor, reglementarea dificilă a relaţiilor cu Serbia se află abia pe locul şase sau şapte în preocupările cetăţenilor kosovari, ceea ce nu poate fi ignorat pur şi simplu, a spus Kurti. Cetăţenii au votat partidul Vetevendosje pentru a obţine ceea ce au nevoie cel mai mult, a adăugat el.

Kosovo, populat aproape exclusiv de etnici albanezi, s-a separat de Serbia în 1999, după o intervenţie a NATO, declarându-şi unilateral independenţa în 2008.

Serbia continuă să nu recunoască independenţa Kosovo şi să revendice acest teritoriu. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Și-au bătut joc de pensionari” / „De ce trebuie să îi omorâți pe oameni?” / „Mica recalculare”, după mai bine de un an de așteptare

2 De citit cuvânt cu cuvânt ce scrie omul ăsta / „5 milioane de români vor munci până la 65-70 de ani, iar alții 200-250 de mii vor duce un trai tihnit, d…

3 Eroarea lui Putin care va costa curând Rusia. Expert în spațiul ex-sovietic: „Nu există nicio cale să iasă din asta”

4 Țara în care am ajuns să trăim... Din cauza PSD și a unor personaje ca ăsta...

5 Foarte interesante amănunte... / Ne-au luat bulgarii „caimacul”?