Doi ofițeri de informații spanioli, reținuți pentru divulgarea de date secrete către SUA

Doi agenți de rang înalt din Centrul Național de Informații din Spania (CNI) au fost reținuți, fiind suspectați că au dezvăluit informații clasificate către Statele Unite, conform sursei de știri online El Confidencial, citată de DPA.

Cei doi ofițeri de informații au fost reținuți în septembrie

Cei doi ofițeri de informații au fost reținuți în septembrie FOTO arhiva Adevărul

Reținerile s-au produs în luna septembrie, a detaliat El Confidencial , potrivit Agerpres, subliniind că informațiile dezvăluite erau de cea mai înaltă importanță și confidențialitate.

Ministrul spaniol al justiţiei, Felix Bolanos, a confirmat pentru presă aceste informaţii luni seara la Bruxelles, adăugând că guvernul a fost informat despre arestări cu "doar câteva zile în urmă" şi că un judecător din Madrid a deschis o anchetă cu privire la acest incident.

Bolanos nu a comentat informaţia oferită de El Confidencial potrivit căreia cazul a provocat "o criză cu Washingtonul" între guvenul spaniol şi administraţia SUA. Guvernul spaniol cooperează în cadrul anchetei, astfel încât "aceste evenimente să fie clarificate cât mai rapid posibil", a mai spus el.

Având în vedere că acuzaţiile se referă la transmiterea ilegală de informaţii secrete, cei doi ofiţeri ar putea fi acuzaţi de trădare şi spionaj pentru o putere străină, au informat marţi El Confidencial şi postul de televiziune RTVE.

Pedeapsa maximă pentru aceste acuzaţii este de 12 ani de închisoare.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 „Am făcut sex într-un hotel chinezesc, apoi am descoperit că am fost difuzați către mii de oameni”

2 De citit... / Statele care pot „băga” SUA sau China oricând în „buzunare”

3 Profesoara româncă rupe tăcerea despre legătura sa cu Jeffrey Epstein: „Aș vrea să nu-l fi cunoscut niciodată. Sunt revoltată de depravarea sa”

4 Țara lui Plaha / Cine este personajul care construiește ansamblul imobiliar Satina Park din Craiova, despre care Ministrul Apărării spune că obturează u…

5 „Un mic trădător de țară”. Apropiat al lui Trump, acuzații explozive din SUA: George Simion a făcut lobby pentru scoaterea României din Visa Waiver