Doliu în sport: a murit Otis Davis, o figură legendară a atletismului

Doliu în sport: a murit Otis Davis, o figură legendară a atletismului

Americanul Otis Davis, dublu campion olimpic, a decedat sâmbătă la vârsta de 92 de ani, a anunţat marţi Federaţia Internaţională de Atletism (World Athletics).

Otis Davis. FOTO: Facebook

Otis Davis. FOTO: Facebook

Otis Davis a câştigat medalia de aur la Jocurile Olimpice de la Roma, din 1960, în proba de 400 m şi în cea de ştafetă 4X400m. Potrivit Agerpres, el a fost primul atlet care a coborât sub 45 de secunde pe distanţa de 400 m, fiind înregistrat în 44.9 în finala JO din capitala Italiei.

Recordul mondial la 400 m este deţinut acum de sud-africanul Wayde van Niekerk, care a fost cronometrat în 43.03 la JO de la Rio în 2016.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

3 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?

4 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

5 Onestitate marca USR...