Donald Trump nud, într-un tablou expus la Londra. Pictorul a primit mesaje de ameninţare cu moartea

Un tablou cu Donald Trump complet nud, realizat de artistul american Illma Gore, a fost expus la Londra. Titlul picturii preia ironic sloganul miliardarului în cursa prezidenţială,"Make America Great Again". Illma Gore afirmă că a primit mii de ameninţări cu moartea de la simpatizanţii lui Trump.

Donald Trump nud, într-un tablou expus la Londra. Pictorul a primit mesaje de ameninţare cu moartea

Titlul tabloului reia sloganul candidatului republican, dar îi deturnează scopul impetuos şi ferm. Metoda artistului: Deşi titlul este patetic şi grandios, "Make America Great Again", Donald Trump este înfăţişat în toată splendoarea, dar cu un organ masculin minuscul, transmite Le Figaro.

Prea controversată, opera artistului de 24 de ani a fost refuzată de galeriile de pe teritoriul american, pusă sub interdicţie de pe reţele de socializare sau de pe site-urile de vânzări online, de pildă eBay.

Tânărul artist american a găsit în final un spaţiu expoziţional în galeria londoneză Maddox. Tabloul a fost pus în vânzare pentru suma de 1,24 de milioane de euro.

"Make America Great Again a fost creat pentru a stârni o reacţie, bună sau rea, legată de importanţa pe care o acordă oamenii aparenţei fizice. N-ar trebui ca oamenii să fie definiţi după aparenţe, pentru că acestea n-au nicio legătură cu puterea sau statutul unui om", a explicat artistul.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Polițistul Marian Godină demontează acuzațiile unui ONG, arătând avizul ANI