
„Dorelul care a luat decizia asta ar trebui dat afară”/Reacțiile românilor care au primit Ro-Alert la 4 dimineața în urma codului de ninsori
Capitala și județul Ilfov s-au aflat miercuri dimineață, 18 februarie, sub incidența unor alerte cod roșu de ninsoare, iar autoritățile au transmis populației, printr-un mesaj Ro-Alert, să evite deplasările cu autoturismul.
Stratul de zăpadă a ajuns deja la 30–35 de centimetri și continuă să crească, fiind așteptată depunerea unui nou strat de aproximativ 15–20 de centimetri, potrivit meteorologilor.
La ora 04:20 dimineața, locuitorii din cele două zone au primit mesajul Ro-Alert. Cei mai mulți s-au speriat și au comentat situația în mediul online.
"Am crezut că e cutremur"
Unii au crezut că e cutremur, după cum au anunțat pe Reddit.
"Costică, dormi?"
"Am crezut că e cutremur."
"Reacția mea a fost efectiv să sar din pat să fug sub tocul ușii, pentru că în mintea mea semi conștientă erau doar 2 posibilități: 1. E cutremur, că altfel nu dai Ro alert la 4, sau 2: ne atacă în sfârșit extratereștrii! Nu mă răpiți voi pe mine în somn!!!"
"Ce ar trebui să fac eu cu informația asta la 4 dimineața?"
Alții nu înțeleg utilitatea informației primite în timp ce oamenii dorm.
"Norocoși sunteți că nu va gândiți la război cu Rusia…"
"Tu te bazezi pe RO-Alert pentru cutremur? Unde te crezi? În Japonia?"
"Ce ar trebui fac eu cu informația asta la 4 dimineața?"
"CA să te dai jos din pat, să iei lopata și o bagi sub pernă! Să fim pregătiți, ce mama dracului?! Ce e asta?! Zăpadă iarnă?!"
"O să ajungem ca în povestea aia cu Petrică și lupul. Când o să avem cu adevărat nevoie de sistem nu o să mai funcționeze. Nu înțeleg ce a fost în mintea lor."
"Să se ducă draqum am crezut că a venit apocalipsa.... în viața mea nu m-am speriat așa tare"
"Dorelul care a luat decizia asta ar trebui dat afară"
Mulți cer măsuri în cazul celor care au luat decizia să trimită alerta la ora 4.
"Oare se poate face plângere pe undeva? Sunt chiar nesimțiți, profită de sistem"
"Când va veni apocalipsa nucleară, o să fim like: chill dragă mea! Nu intrăm în bunker, sigur plouă sau ceva!"
"E bine să avem sistemul asta implementat, dar hai să facem și niște reguli de cum și când să îl folosim și hai să găsim niște oameni care nu vor să te facă să sari din pat la 4 dimineața doar pentru că: ”UITE, NINGE!”. Dorelul care a luat decizia asta ar trebui dat afară.
Dacă tot ai implementat sistemul, nu poți să pui și o notificare fără sunet sau cu un sunet mult mai slab în cazul în care nu cade meteoritul peste mine?"
"Cred că au vrut să-l trimită la cei cu deszăpezirea, au selectat din greșeală All", a comentat cineva pe Reddit .
"Am intrat la setări avansate și am oprit toate setările astea. Data viitoare să vină extratereștrii să ne atace în timpul unui cutremur și eu să aflu ultimul din țară asta - va fi mai bine decât să sar din pat la 4:18 că să fiu informat că ninge. "

